Slava je više od običnog okupljanja – to je porodični praznik, duhovni stub doma i vrijeme gostoprimstva.
A kada idete kod nekoga na slavu, znajte ne ide se praznih ruku. Ni onda, a ni sada. Ipak, mnogi se danas pitaju: “Šta je prikladno ponijeti? Šta je previše? A šta je onako, nedolično?”.
Zato smo pripremili vodič kroz stare običaje i nove ideje, da vas spasi neprijatnosti, ali i da pokažete poštovanje – domaćinski i s mjerom.
Šta su nekada nosili na slavu?
U prošlosti se nije nosilo mnogo – ali se svaka stvar nosila sa značenjem:
Svijeća – simbol molitve i svjetlosti. Obavezno kod pobožnih domaćina.
Vino ili rakija – domaće, naravno. Poklon za trpezu i dušu.
Tamjan i kandilo – ako je domaćin vjernik, ovo je uvijek lijep poklon.
Hljeb – ponegdje su gosti donosili svoj, u znak blagoslova.
Nije bilo važno šta, već da je od srca i da pokazuje poštovanje prema domaćinu i svetitelju koga slavi.
Set čašica za rakiju ili likere
Lijepo upakovan set staklenih ili kristalnih čašica je poklon koji domaćini rado koriste – bilo za slavsku trpezu, bilo za posebne goste. Možete izabrati i varijante sa drvenim stalkom, gravurom ili u narodnom stilu.
Fino vino ili rakija u posebnom pakovanju
Izbjegnite ono „s police u zadnjem trenutku“. Ako već nosite piće – neka bude lijepo upakovano, s karticom. Čak i domaćin koji ima podrum – obraduje se pažnji.
Knjiga duhovne ili istorijske tematike
Za domaćine koji vole tišinu poslije slave. Pravi pogodak za one koji poštuju tradiciju i smisao.
Ukrasni poslužavnik sa slavskim motivom
Drveni, metalni ili stakleni – poslužavnik je uvijek potreban u kući koja dočekuje goste. Ako je uz to ukrašen ikonama, vinovom lozom, žitom ili zlatnim detaljima, biće pun pogodak.
Set za slavsku dekoraciju stola
Jedan lep stolnjak sa uparenom svećom, ukrasnim svećnjacima i salvetama, može da izgleda kao luksuzan poklon, a zapravo je vrlo praktičan. Danas postoje gotovi „slavski setovi“ za sto – posebno za slavu.
Činija za voće ili kolače (staklena, porcelanska, keramička)
Domaćini uvijek imaju šta da stave – bilo jabuke, grožđe ili vanilice. Bira se oblik i boja koji se uklapa u enterijer – ali klasična bela, zlatna ili rustična keramika uvek je dobar izbor.
Tamjan ili kandilo u kutiji
Za pobožne, ovo je lijep poklon koji se ne dobija često, ali se koristi godinama. Ako znate da domaćin redovno loži kandilo – još bolje.
Ikona u ramu manjeg formata
Ako znate da domaćin nema mnogo ikona – ovo je nježan, duhovan i trajno vrijedan poklon. Ne mora biti velika – ikona od 10×15 cm u drvenom ramu može stajati bilo gdje.
Domaći proizvodi u poklon pakovanju
Med, domaći džem, sušeno voće, začini u teglicama – sve lijepo upakovano, sa malom karticom ili platnenim dodatkom – poklon koji ima dušu, posebno za domaćine koji vole prirodne proizvode.
Činija za salatu, voće…
Nešto što nije obavezno „svečano“, ali jeste korisno – i lepo kad je kvalitetno izrađeno (porcelan, keramika, staklo sa zlatnim detaljima).
Cveće – ali pažljivo birano i s ukusom
Cvijeće je klasičan, ali nikad zastareo poklon – ako se izabere s mjerom:
Za domaćicu: buket u svijetlim, nježnim tonovima (bijele, krem, pastelne boje) – ne mora biti skup, ali neka bude uredno aranžiran.
Za slavsku trpezu: korpa cveća ili niska dekorativna aranžmana može ići na sredinu stola.
Za slavu kod starijih osoba: klasične i domaćinske varijante – ljiljani, ruže, karanfili u decentnim bojama.
Ne nositi: previše kičasti buketi s štrasom i šljokicama, preglasne boje (tipa narandžasto-crveno-roze kombinacije) ili uvelo cvijeće iz marketa – jer će više izgledati kao obaveza nego pažnja.
Domaćinski savet: Ako znate da je slavska svijeća već postavljena na sto, ponudite cvijeće za komodu, ikonu ili kuhinjski dio, da domaćica ne mora da se pita gdje da ga stavi, prenosi k1info.rs.