Produženi boravak u većini osnovnih škola u gradovima i opštinama u Republici Srpskoj je besplatan, a u Banjaluci se u nekim školama naplaćuje od 20 do 200 KM na godišnjem nivou.
Roditelji banjalučkih osnovaca pitaju ko određuje cijenu, pa se ova usluga u nekim školama ne plaća ništa, dok je u pojedinim poskupjela i do pet i više puta ove godine, pišu „Nezavisne“.
Troškovi produženog boravka se odnose samo na potrošni materijal, ne računajući troškove hrane.
Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije Miroslav Popržen, koji je ujedno i direktor Osnovne škole “Sveti Sava” kaže da se u toj školi produženi boravak od ove školske godine naplaćuje 100 KM umjesto dosadašnjih 20 KM.
-Morali smo podići cijenu jer smo oskudijevali sa potrošnim materijalom. Jednostavno nismo bili u mogućnosti da sredstvima koja smo dobijali od roditelja ranijih godina pokrijemo te troškove – kazao je Popržen i dodao da cijenu u produženom boravku formira Školski odbor.
Kaže da se u nekoliko škola u Banjaluci ne plaća produženi boravak, dok je u OŠ „Aleksa Šantić“ cijena boravka 200 KM na godišnjem nivou.
Banjalučanka čiji osnovac pohađa školu “Sveti Sava” kazala je da je razgovarala sa roditeljima iz drugih škola, u kojima je produženi boravak simboličnih 20 maraka ili je čak negdje i besplatan.
-Nije mi jasno zašto je od ove godine samo u našoj školi 100 KM i na osnovu čega je skuplji čak pet puta u odnosu na prošlu godinu. Ne može se reći da je to velika suma za cijelu godinu, ali kako je mogao sve ove godine funkcionisati sa pet puta manje novca po djetetu i kako u ostalim banjalučkim školama može biti toliko jeftiniji. Da bar djeca imaju hranu, neki čaj, bilo šta, vrlo rado bismo plaćali mnogo više”, – kazala je ona.
Marko B, čije dijete ide u Osnovnu školu “Aleksa Šantić” u Banjaluci, kazao je da oni od ove godine produženi boravak plaćaju 200 KM na godišnjem nivou.
– Mi smo zadovoljni našim boravkom, ali nije nam jasno zašto su cijene tako šarolike. U nekim školama se ne plaća ništa, samo se kupi potrošni materijal, dok je u nekima cijena 20 maraka na godišnjem nivou, a kod nas 200 KM – kazao je Marko.
U Osnovnoj školi “Dositelj Obradović” u Banjaluci kazali su da oni imaju produženi boravak od prvog do trećeg razreda, te da roditelji ne plaćaju ništa.