HomeBANJALUKAVidovdan spektakularno obilježen u Banjaluci

Vidovdan spektakularno obilježen u Banjaluci

Uz bogat kulturno-umjetnički program na platou ispred Hrama Hrista Spasitelja održan je Vidovdanski sabor, a program obilježavanja Vidovdana biće nastavljen i danas, 28. juna, u Manastiru Gomionica – uz koncert Danice Crnogorčević.

Zajedno s a brojnim sugrađanima sinoćnjem programu prisustvovao je i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je izrazio zadovoljstvo što Banjaluka već petu godinu zaredom, zajedno sa Srbskim sabranjem Baštionik, na ovako veličanstven način obilježava Vidovdan.

-Svjesno i odgovorno smo prije pet godina donijeli odluku da Vidovdan u Banjaluci bude najsvečaniji i najveličanstveniji. Banjaluka nosi epitet zapadne srpske prestonice, a takav epitet nije dovoljno zaslužiti jednom – potrebno ga je iznova potvrđivati djelima. Upravo zato smo odlučili da Vidovdan ovdje obilježavamo na način dostojan njegovog značaja i vjerujem da će tako biti i narednih decenija i vijekova – poručio je gradonačelnik.

On je podsjetio da je Banjaluka u prethodnom periodu donijela važne odluke koje, kako je istakao, svjedoče o njenom odnosu prema istoriji i nacionalnom identitetu.

 

-Vratili smo dvoglavog orla na Banski dvor, nakon 83 godine, i izgradili Centralno spomen-obilježje poginulim borcima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Kada smo to uradili, kao da se nešto novo počelo dešavati u našem gradu. To su simboli koji govore ko smo i šta čuvamo – kazao je Stanivuković.

Posebne riječi uputio je mladom pjevaču Luki Živkoviću sa Kosova i Metohije, koji je nastupio na Vidovdanskom saboru.

-Kada sam te večeras čuo, osjetio sam da nosiš Kosovo u srcu. Banjalučani su to prepoznali i nagradili velikim aplauzom. Banjaluka će da te podrži i lično ću podržati snimanje tvog prvog albuma i voljeli bismo da ga upravo ovdje predstaviš. Bog ti dao zdravlja i uspjeha, imaš talenat, dušu i veliku harizmu – poručio je gradonačelnik mladom Luki.

Istakao je i da će Grad Banjaluka nastaviti da pruža podršku srpskom narodu na Kosovu i Metohiji.

-Prošle godine izdvojili smo 100.000 KM i isto toliko izdvojićemo i ove godine. Želimo da ta podrška bude još veća i zato pozivamo i druge lokalne zajednice u Republici Srpskoj, Srbiji i Crnoj Gori da se pridruže, svako u skladu sa svojim mogućnostima. Zajedno možemo učiniti mnogo za naš narod na Kosovu i Metohiji – naglasio je on.

Gradonačelnik je kazao da poseban značaj predstavlja i to da je upravo Banja Luka ove godine izabrana za mjesto osnivanja Pokreta za odbranu Kosova i Metohije.

-Ponosan sam što su umni ljudi odlučili da se Pokret za odbranu Kosova i Metohije prvi put osnuje upravo u Banjaluci. To je čast, ali i obaveza da nastavimo da njegujemo naše vrijednosti i budemo dostojni uloge koju naš grad ima – poručio je gradonačelnik.

On je na kraju pozvao sve građane da i danas budu dio programa obilježavanja Vidovdana u Manastiru Gomionica, poručivši da je Vidovdan prilika da budemo bolji ljudi i da svako, u skladu sa svojim mogućnostima, doprinese očuvanju duhovnih i nacionalnih vrijednosti.

Inače, prisutni na Vidovdanskom saobru ispred Hrama Hrista Spasitelja su mogli da uživaju u kulturno-umjetničkom programu u sklopu kojeg su nastupili etno sastav „Fenečki biseri“, mladi vokalni solista Luka Živković, kao i KUD „Manasije Conić“.

Obilježavanje Vidovdana biće nastavljeno danas u Manastiru Gomionica, gdje će biti upriličen prigodan program uz nastup Danice Crnogorčević, te molitveno sabranje vjernog naroda u jednoj od najznačajnijih svetinja Krajine. Program će početi u 19.00 časova nakon večernjeg bogosluženja koje počinje u 18.00 časova.

RELATED ARTICLES
Banja Luka
clear sky
25.4 ° C
25.4 °
25.4 °
58 %
0.6kmh
0 %
ned
35 °
pon
36 °
uto
37 °
sri
34 °
čet
23 °

Posljednje