Vrućine mogu uticati na većinu populacije.
Zbog toga se svim građanima preporučuje da što je manje moguće vremena provode na otvorenom, na direktnom suncu, a posebno u najtoplijem periodu dana od 10 do 17 časova.
Takođe, savjetuje se boravak u zatvorenim i rashlađenim prostorijama, izbjegavanje većih fizičkih napora, češće tuširanje mlakom vodom i ravnomjerno uzimanje što više tečnosti, saopštili su iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske, povodom visokih temperatura ovih dana.
Podsjećaju građane na mjere predostrožnosti i zaštite koje se mogu preduzeti tokom perioda vrućine.
Preporuke se posebno odnose na trudnice i osobe koje imaju hronična oboljenja, a kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao i problemi sa spavanjem.
– U slučaju pojave težih tegoba, obavezno se treba javiti ljekaru – ističu iz MZSZ.
Prilikom izlaska na otvoreno, preporučuje se maksimalna zaštita od UV zračenja, boravak u hladu kada god je to moguće, uzimanje veće količine tečnosti uz izbjegavanje alkohola i napitaka sa puno kofeina i šećera. Poželjni su manji laganiji obroci tokom dana, kao i korišćenje široke, svijetle i lagane odjeće od prirodnih materijala, te kapa ili šešira sa širokim obodom i sunčanih naočara.
– Posebno apelujemo na roditelje da, u ovom periodu, zaštite djecu tokom njihovog boravka napolju, odnosno da se pridržavaju svih preporučenih mjera za zaštitu od visokih temperatura. Posebno treba da obrate pažnju na opasnost od ostavljanja djece u parkiranim vozilima, čak i na kratko – upozoravaju iz MZSZ.
