Načelnik Higijensko-epidemiološke službe Dom zdravlja u Banjaluci Mirjana Miljković rekla je da ova služba prima sporadične prijave slučajeva i grupisanja vašljivosti u dječijim kolektivima.
-Kroz mjesečni sanitarno-higijenski nadzor objekata za predškolsko vaspitanje i obrazovanje i polugodišnji nadzor u osnovnim i srednjim školama, u Higijensko-epidemiološkoj službi se redovno prati pojava vašljivosti i dijeli promotivni materijal (letak vašljivost glave i Uputstvo za roditelje) – navela je Miljkovićeva.
Ona je istakla da je u slučaju pojave važno sprovesti tretman sve djece u kolektivu i svih članova porodica koji, takođe, mogu biti infestirani.
-Ako svi u kolektivu istovremeno postupe prema preporukama, žive će vaške sigurno biti uništene. Svi ukućani trebaju oprati kosu istim šamponom, promijeniti i oprati češljeve, četke, odjeću, posteljinu na 60 stepeni, jer je moguće da imaju vaške, a da to nisu primijetili-navela je Miljkovićeva.
Ona je istakla da u pravilu nema brzog i trenutnog rješenja, te da je prilikom odstranjivanja vaški i njihovih jajašaca najvažnija odgovornost i upornost roditelja/staratelja i višestruko ponavljanje postupaka.
Miljkovićeva je napomenula da se pri upotrebi sredstava za uklanjanje vaški treba strogo pridržavati uputstva za korištenje.
Ona je ukazala da je u međuvremenu neophodno svakodnevno pregledati kosu i sitnim češljem uklanjati jajašca, te da između tretmana češljeve treba oprati u vrućoj vodi sa deterdžentom i isprati pod mlazom vruće vode.
-Nakon što se riješi problem nastavlja se sa redovnim pregledima kose djece, ali i ostalih ukućana. Potrebno je naučiti djecu da ne koriste tuđe češljeve, kape i šalove – rekla je Miljkovićeva.