HomeBANJALUKADruštvoU Banjaluci najviše oboljelih od velikog kašlja u Srpskoj

U Banjaluci najviše oboljelih od velikog kašlja u Srpskoj

Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske do danas je prijavljeno 127 lica oboljelih od velikog kašlja, rečeno je Srni u ovom institutu.

Najviše oboljelih je u Banjaluci, i to 107 lica.

Prema podacima Instituta, u Bijeljini je osam oboljelih, u Doboju šest, pet u Foči, a jedno lice je iz Zvornika.

Veliki kašalj predstavlja veoma zaraznu bolest od koje najčešće obolijevaju mala djeca.

Bolest uzrokuje bakterija koja se nakon ulaska u respiratorni sistem domaćina razmnožava i stvara toksine, zbog čega nastaje oštećenje respiratorne sluznice.

Prenosi se kapljičnim putem, trajanje inkubacije je devet do 10 dana /raspon od šest do 21 dan/, a osoba je najzaraznija na početku bolesti.

RELATED ARTICLES
Banja Luka
clear sky
20 ° C
20 °
20 °
88 %
1.6kmh
4 %
uto
30 °
sri
30 °
čet
31 °
pet
33 °
sub
26 °

Posljednje