Intoniranjem himni Republike Srpske i Republike Srbije, a potom i minutom ćutnje za nastradalog narodnog poslanika Srđana Todorovića, njegovu suprugu i maloljetnu kćerku počela je svečana akademija povodom Dana grada Banje Luke.
Nakon toga, uslijedio je prigodan program.
Gradonačelnik Draško Stanivuković izrazio je zadovoljstvo velikim brojem prisutnih na svečanosti, koji su ujedno i veliki prijatelji Banjaluke.
Naglasio je i to kako je uvijek lijepo da Banja Luka bitne datume proslavlja sa dragim gostima.
“Banjaluka dočekuje svoje oslobođenje, 80. godišnjicu sa mnogo dragim gostima iz naše matice Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, sa cijelog brdovitog Balkana, ali i Izraela. Sa svih strana nam dolaze dragi gosti da sa nama proslave rođenje, a rođenje je kada ponovo postanete slobodni i svoji. Banja Luka je slobodna i svoja samo onda kada su u njoj ljudi slobodni, izražavajući se svojom voljom i kada stvaraju budućnost kako misle”, rekao je gradonačelnik, stoji na sajtu Gradske uprave.
Istakao je i to kako je Stefan Nemanja davno rekao kako čestiti i dobri domaćini grade kuće – ne za sebe, nego za svoje članove, članove svoje porodice i djecu koja će doći.
“Danas, s ponosom mogu da kažem da smo u posljednjih pet godina gradili zadužbine za vijekove koji dolaze poslije, da nas buduće generacije pamete po onome što smo radili danas. Kada to kažem, mislim na Centralno spomen – obilježje, na osnovne škole, parkove, aleje, mostove, uređenje obala Vrbasa i sve druge stvari koje smo radili za Banju Luku, ali i sa ljubavlju pomagali svakom čovjeku i svakoj porodici”, rekao je Stanivuković.
Naglasio je i to kako svake godine Banjaluka doživljava važnu godinu.
“Svake godine postajemo zreliji i napredniji. Za nas oslobođenje nije samo godina koja je prošla, nego i godina koju smo ispunili rezultatima, radom i trenucima. Kada dođu ovakvi dani prisjetite se i koliko imate prijatelja iz svih krajeva, kontinenata, svijeta – sa svih strana. Drago mi je da večeras ovdje dočkekujemo još jedan Dan grada, a da smo naše goste pozdravili u kući Milanovića”, dodao je gradonačelnik.
Svima onima koji su dobili aprilske nagrade još jednom je čestitao.
“To su mladi i talentovani ljudi, veliki humanitarci, istaknuti pojedinci. To nije samo počast, to je dodatno breme na ramenima da još više rade”, rekao je.
Predsjednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević rekao je kako su Beograd i Banja Luka bratski gradovi, te da ova dva grada sarađuju na dnevnom nivou.
“Zahvaljujem se gradonačelnku što imamo priliku da na ovaj značajan datum za Banju Luku i Republiku Srpsku budemo ovdje. Mi se zaista radujemo svim važnim datumima, kako u Banjoj Luci tako i u Beogradu. Mi bližih nemamo. Banja Luka i Beograd, pored dobrih političkih veza povezani su i na mnoge druge načine, prije svega porodično. Svako od nas ima nekog svog u Banjoj Luci, kao što i mi imamo nekog svog u Beogradu. Te veze su duboke, čvrste i skoro neraskidive. Zato i treba da budemo zajedno na ovako bitne datume, da budemo tu jedni za druge kada je teško. Beograd i Banja Luka su bratski gradovi”, rekao je on.
Svečanoj akademiji prisustvovali su visoki zvaničnici Republike Srpske i Srbije, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, ministri u Vladi Republike Srpske, predstavnici srpskog naroda u zajedničkim institucijama BiH, konzuli Srbije i Hrvatske, gradonačelnici i načelnici prijateljskih gradova, odbornici Skupštine Grada, te druge javne ličnosti iz grada i Republike.
Aprilske nagrade
Na svečanoj akademiji večeras će biti uručene i aprilske nagrade.
Dobitnik nagrade “Ključ Grada” sa poveljom “Počasni građanin grada Banjaluke” je Vlado Đajić.
Dobitnici priznanja “Zlatni grb grada Banje Luke“, odnosno priznanje za izuzetan doprinos razvoju grada, njegovanju odnosa sa drugim gradovima, za postignute vrhunske rezultate i uspjehe u oblasti sporta su Zoran Ješić, Miroslav Janjanin, FK “Borac“ i Stavrofor Ratko Radujković.
Plaketa “Sestre Gajić“ koja se dodjeljuje za izuzetna humana djela pripašće Biljani Nedić, Svjetlani Bednaš i Branislavu Vučiću – Vučku.
Dobitnici “Plakete grada Banje Luke“ – priznanja za izuzetna ostvarenja u oblasti obrazovanja, nauke, kulture, umjetnosti, sporta, fizičke kulture i ispoljenu hrabrost su: Saša Berendika, Danilo Kovač, Zoran Đurić, Roditeljska kuća „Iskra“, Draško Budiša, Novo Pržulj, Boris Režak, Milana i Nemanja Petrović – roditelji banjalučkih četvorki, Centar za obrazovanje odraslih, Stevo Grabovac i Luka Medar, Nebojša Macanović, Nikola Deretić, Milenko Jeftić (postuhumno) i Alija Mahmutović (posthumno).
Dobitnici “Nagrada grada Banja Luka – mladima“ u iznosu od 1.500 KM su Zlatko Pavlović, Jelena Radanović, Dragomir Liščić, Gavrilo Čamber, Miloš Štrkić, Ivana Ševarika, Tomislav Vukomanović, Nemanja Stupar, Ivana Ševarika, Anastasija Đorđa Bosančić, Nemanja Stupar, Anja Maričić i Smiljana Atlagić.
Kako prenosi Srna, povodom Dana grada, ranije danas su položeni vijenci na više lokacija u znak sjećanja na heroje koji su dali svoje živote za slobodu.
Dan grada obilježava se u znak sjećanja na 22. april 1945. godine kada je Banjaluka oslobođena od okupatora u Drugom svjetskom ratu.