Stare vještine, nekada neophodne za život, a sada pomalo zaboravljene, oživjele su danas na platou sela Ljubačevo, nedaleko od Banjaluke, kroz manifestaciju “Štraparijada” na kojoj se okupio veći broj mještana i prijatelja.
A konji koji su najbrže izvukli kladu tešku tonu, na stazi dugoj 100 metara bilu su par Gorana Delića iz Javorana i Draženka Velimirovića iz Krmina.
Obojica kažu da se nisu nadali pobjedi, jer im je ovo svakodnevni posao.
– Iznenadio sam se kada su prozvali moj par, kao par pobjednika, odnoso onaj koji je najbrže izvukao trupa. Nastaviću da učestvujem u ovoj manifestaciji – rekao je Delić.
Sa njim se složio i Velimirović, koji je dodao da je osjećaj predivan, jer mu je to potvrda da su se trud, znoj i ljubav isplatili.
Kako kažu, ovo je prilika da se svi prisjetimo kako su naši preci živjeli i uvijek bili u skladu sa prirodom, koristeći konje, ne samo kao sredstvo rada, već i kao pouzdane saputnike.
Jedan od organizatora druge po redu Štraparijade i član Savjeta Mjesne zajednice Ljubačevi Radenko Vujasin, rekao je za “Glas Srpske” da su zadovoljni ovogodišnjim odzivom učesnika.
– Glavni organizato je Boro Erak, a ove godine nam se odazvalo devet učesnika sa po dva konja. Manifestaaciji su se odazvali mještani, kako Ljubačeva, tako i okolnih mjesta – rekao je Vujasin.
Prema njegovim riječima, cilj svega je, prije svega druženje, ali i razvijanje takmičarskog duha kod mladih, koji su od svojim očeva i djedova učili i slušali o radu s konjima.
– Ovakve manifestacije treba organizovati i u narednom periodu, da bi ljudi u ova teška vremena svoje misli fokusirali na nešto drugo – dodao je Vujasin.
Mještanin Ljubačeva Momir Đurđević istakao je da Štraparijada za njih predstavlja jedinstven događaj koji ima za cilj promociju seoskog turizma i običaja, kao i svojevrsno putovanje kroz vrijeme, koje oživljava stare vještina vučenja vlaka konjima.
– Ova manifestacija je prilika da se posetioci upoznaju sa tradicionalnim načinom života na selu i rada sa konjima, kao i sa bogatstvom ruralne kulture i običaja – rekao je Đurđević.
Dodao je da je Šarijada takođe prilika za druženje i zaboravljanje na svakodnevne probleme, gdje se kroz zabavu i takmičenje njeguje vrednosti zajedništva i poštovanja prema prirodi i životinjama.
Učesnik Štraparijade Milanko Đurđević naveo je da je njegova ljubav prema konjima velika, zbog čega i učestvuje u ovom događaju.
-Moj pradeda, deda i otac su se bavili konjima, pa su tako i meni, od malih nogu, usadili tu ljuba i poštovanje ove plemenite vrste životinja – rekao je on i dodao da je za ovaj “sport” potrebna dobra volja i snaga.
Štraparijada je, kaže Đurđević, mnogo više od takmičenja, to je slavlje života, zajedništva i neprocjenjive kulturne baštine.
Organizatori se trude da Štraparijada preraste u tradiciju koja će okupljati sve više posjetilaca i učesnika kako naši običaji ne bi ostali u sjenci prošlosti.
Takođe, kažu da, ovakve manifestacije imaju važnu ulogu u promociji seoskog turizma, jer omogućavaju posjetiocima da dožive autentično iskustvo i da se na trenutak vrate u prošlost, uživajući u prirodi i druženju sa konjima.
U budućnosti, Štraparijada ima potencijal da postane jedan dio tradicije, privlačeći ljubitelje konja, prirode i kulture iz različitih dijelova zemlje i inostranstva.
Kroz ovakve manifestacije, selo Ljubačeve koje je već poznato naširoko po svom Etno selu se pozicionira kao važna destinacija za sve one koji žele da iskuse ljepotu i tradiciju seoskog života.