Gradonačelnik Banjaluka Draško Stanivuković, govoreći o slučaju zemljišta Poljoprivredne škole, kazao je da je riječ o kriminalu koji je ozakonjen, jer je kroz institucije legalizovano nešto što su drugi naumili da otmu od Grada.
Osvrćući se na proces koji traje gotovo dvije decenije, gradonačelnik je podsjetio da je 2010. godine zahtjevom tadašnjeg direktora Poljoprivredne škole, bez
saglasnosti osnivača što nije bilo moguće – upisano da zemljište pripada Poljoprivrednoj školi.
-Tada je zakonima rečeno da nijedna ustnova ne može da raspolaže zemljom ako nema saglasnost osnivača lokalne zajednice ili države. Međutim, oni mimo toga 2010. godine prave presedan i upisije se zemljište na školu – rekao je gradonačelnik, saopštila je Gradska uprava.
Napominje da je Grad dao Poljoprivrednoj školi pravo raspolaganja nad zemljištem površine 300 hiljada kvadratnih metara kod Prijedorske petlje, a koje je onda preprodavano ispod svake vrijednosti ili mijenjano za zemljište na manje atraktivnim lokacijama sa fiktivnom firmom odnosno tajkunima.
– Da bi se ovaj kriminal ozakonio i Narodna skupština Republike Srpske u više navrata mijenja zakone po prijedlogu SNSD-a i donosi se odluka da javne ustanove sada mogu biti nosioci prava nad zemljištem u vlasništvu države – naveo je gradonačelnik i dodao da je Grad dao zemlju školi za vaspitno – obrazovni rad, a ne za kriminal.
Napominje da je Grad dobio presudu Okružnog privrednog suda u Banjaluci, ali da je Viši privredni sud nedavno preinačio presudu i presudio da zemljište kod Prijedorske petlje ne pripada Gradu Banjaluka već Poljoprivrednoj školi.
-Radi se o krupnom interesu. Mi ćemo se boriti za svaki pedalj grada – kazao je gradonačelnik i dodao da će biti upućen zahtjev za reviziju presude Vrhovnom sudu.
Ističe da ovaj, ali i drugi slični slučajevi poput „Autoprevoza“ i Sokolskog doma idu ka tome da se na nezakonit način otuđuje zemljište na štetu Banje Luke i njenih građana.