Na području koje operativno pokriva Policijska uprava Banjaluka prošle godine oduzeto je 23 komada dugog oružja, 18 kratkog oružja, 349 komada minsko-eksplozivnih sredstava i 3.040 komada municije, izjavio je danas načelnik Sektora policije u Policijskoj upravi Banjaluka Momčilo Marić.
Marić je rekao da su prošle godine evidentirana 34 krivična djela neovlaštene proizvodnje, prometa oružja i eksplozivnih materija.
On je rekao novinarima na Trgu Krajine povodom kampanje “Poštuj život, ne oružje” da je evidentirano i 40 prekršaja na osnovu Zakona o oružju i municiji usljed čega je dobrovoljno predata određena količina oružja i municije, te da su pronađene i veće količine oružja i minsko-eksplozivnih sredstava, odnosno municije.
Marić je naveo da je cilj kampanje da svim građanima predoči na koji način mogu da predaju, ukoliko posjeduju ilegalno oružje ili na javnom mjestima ili bilo kojim drugim prostorima pronađu ilegalno oružje predaju, ukoliko posjeduju ilegalno oružje ili na javnom mjestima ili bilo kojim drugim prostorima pronađu ilegalno oružje.
On je apelovao da građani predaju oružje da ne bi izazvali tragediju i napomenuo da ne postoji nikakva krivična sankcija u slučaju dobrovoljne predaje oružja i municije, kao i da se to može uraditi anonimno pozivom na telefonski broj 122.
Marić je rekao da je vrlo teško procijeniti da li i koliko ima nelegalnog oružja u domaćinstvima koje nije predato.
On je naveo da je današnja aktivnost u centru Banjaluke nastavak kampanje “Poštuj život, ne oružje” koja se realizuje od 15. februara do 31. marta u saradnji sa projektom UNDP-a u BiH, sa ciljem upozoravanja na opasnosti zloupotrebe vatrenog oružja, sa akcentom na dobrovoljnu predaju nelegalnog oružja i prednost amnestije.
Policijski službenici Policijske uprave Banjaluka danas su na Trgu Krajine građanima dijelili promotivni materijal i informisali ih o odgovornom vlasništvu nad oružjem, procedurama dobrovoljne predaje nelegalnog oružja i postupanju u slučaju pronalaska oružja.