Iako do dočeka Nove godine ima malo više od mjesec dana, turisti koji te dane namjeravaju da provedu u Beogradu, već su pohrlili i zakupili stanove koji se iznajmljuju na dan. Najtraženiji su oni koji se nalaze u centru Beograda, ali su zato i najskuplji – njihova cijena, samo za jedan dan, kreće se i do 600 evra.
Stan na dan već nekoliko godina zauzima jedno od vodećih mjesta kao najbolja i najpovoljnija opcija za smještaj u Beogradu.
Stanovi na dan odnosno apartmani izdvajali su se do skora od hotelskog i motelskog smještaja po cijeni, kvalitetu i širokoj ponudi apartmana na teritoriji cijelog Beograda, ali i po tome što je rezervacija smještaja prilično jednostavna.
Međutim, u posljednje vrijeme došlo je do velike promjene – iznajmljivanje stanova na dan je poskupjelo, a teško ih je i naći. Posebno pred neki važan događaj u Beogradu.
Vuk Milić iz Bujanovca već nekoliko godina dočekuje Novu godinu u Beogradu. Kaže da je već krenuo u potragu za stanom koji bi iznajmio na tri dana. Još nije našao ništa, a da je cijena iole pristupačna.
“Posljednjih pet godina dolazim u Beograd. Čak i onda kada je bila korona, dolazio sam, samo nisam bio na Trgu. Uglavnom se skupimo nas nekoliko i platimo svaki svoj dio, ali sada vidim da je cijena mnogo veća. Mi uvijek uzimamo stan na Dorćolu bez obzira što je taj dio grada skup, ali baš zato što nas bude oko petoro, isplati nam se. Međutim, sada nam za isti stan koji smo godinama iznajmljivali na tri dana, vlasnici traže 200 evra po noći. Znači, 600 evra za tri dana. To je zaista previše“, ističe Vuk.
Što je najgore, naglašava Vuk, praktično je nemoguće pronaći smještaj u stanovima koji se izdaju na dan.
“Sve je popunjeno, prosto ne mogu da vjerujem. Otprilike potraga krene oko 10. decembra, tako da smo baš iznenađeni. Vidjećemo šta ćemo. Možda se odlučimo za manje popularan dio grada, gdje je i cijena pristupačna, barem se nadamo“, ističe Vuk.
Ili više novca ili ništa
Ko želi doček Nove godine u iznajmljenom stanu, moraće da izdvoji poveću svotu novca, navodi Milan Katić iz agencije za nekretnine.
“U posljednje vrijeme se izdaju i veliki stanovi, a oni se izdaju upravo zbog toga što mladi u tim stanovima u dogovoru sa stanodavcem organizuju žurke. Tu se cijena kreće od 300 do čak 600 evra za veče i obavezan je depozit koji se poslije vraća ako ništa nije oštećeno u stanu“, kaže Katić.
Kako kaže, stanova na dan praktično više nema slobodnih i gotovo je nemoguće iznajmiti ih samo za novogodišnju noć, već na minimum tri do četiri dana. Ima i zainteresovanih stranih turista.
“U posljednje vrijeme se primjećuju i stranci koji dolaze. Stanovi na dan su poslije pandemije virusa korona poskupjeli i do 40 odsto zato što je Beograd atraktivna turistička destinacija“, navodi agent za nekretnine.
Ono što zanima većinu gostiju koji žele da rezervišu stan na dan jesu upravo cijene.
Moguće je pronaći i jeftinije stanove, a njihova cijena je oko 100 evra po danu. Cijena najskupljih ide i do 600 evra. Cijene se odnose na zakup apartmana i ne predstavljaju cijenu po osobi. Dakle, možete iznajmiti stan koji u svom sadržaju ima spavaći dio, kupatilo i kuhinju. Naravno, cijene variraju u zavisnosti od lokacije i opremljenosti apartmana (spa apartmani sa đakuzijem iznajmljuju se po nešto višim cijenama).
Centar grada je najpopularniji, ali u posljednjih nekoliko godina nema pravila. Traženi su i stanovi na periferiji.
“Potražnja stanova najveća je na Novom Beogradu. Zatim je tu centar grada gdje su stanovi jeftiniji nego na Novom Beogradu i moguće je iznajmiti stan već od 100-120 evra dnevno. Standardno tražena lokacija je Vračar“, ističe agent.