U samostanu “Marija zvijezda” svečano je otvoren Muzejsko-galerijski prostor, a događaju su, pored vjernika i sveštenstva, prisustvovali i najviši zvaničnici Hrvatske i svih nivoa vlasti Srpske i BiH.
Željko Majić, biskup banjalučki, istakao je da je u ovom prostoru izloženo ono najvrednije prvo po sadržaju, a zatim i umjetničko-knjiškom izričaju.
“To je ova opatija vrijedno skupljala te ostavila neizbrisiv trag ne samo u Banjaluci nego i na području BiH i Europe”, rekao je Majić.
On je podsjetio da su oci trapisiti u Banjaluku došli 1869. godine i podigli opatiju koja je bila u jednom trenutku najveća trapistička opatija u svijetu.
Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske, istakao je u svom obraćanju da su trapisiti neraskidiv dio identiteta ovog kraja.
“Trag koji su trapisiti ovdje ostavili ne samo kroz potporu onima najmlađima koji su bili bez svojih obitelji, nego su razvili hidrocentrale, pivovare, niz gospodarskih aktivnosti koje su doprinosile razvoju Banjaluke i razvoju ovoga kraja”, rekao je Planeković dodajući da je Vlada Hrvatske ovaj projekat proglasila strateškim i da su oni uvijek spremni pomoći.
Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, istakao je da mu je drago što je hroničar jedne ovakve ideje.
“Ovo je kultura i istorija naše Banjaluke, ovo je korijen Banjaluke. Ovdje je Banjaluka nastala, ovdje je Banjaluka stasavala u grad. Bez ovog nema Banjaluke”, rekao je Stanivuković.
Istakao je da se ovim činom Banjaluka vraća svom korijenu i identitetu.
Milorad Dodik, predsjednik Srpske, istakao je da današnji događaj obilježava kretanje koje treba da dovede do potpune rehabilitacije ove opatije i da osigura sjećanje na sve ono što je značio ovaj objekat i koliko je doprinio razvoju Banjaluke.
“U narodu koji živi ovdje ovo su i dalje Trapisti. Gotovo sva imena ili prezimena koja su pokušali dati ovom prostoru u međuvremenu, uvijek ostaju u narodu da žive Trapisti”, kazao je Dodik.
Dodao je da želi sa se hrvatskom zajednicom u Srpskoj izgrade najbolji mogući odnosi i da se oni grade.
Takođe, događaju su prisustvovali i Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara, Lidija Bradara, predsjednica FBiH, Gordan Grlić Radman, hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova, Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija Hrvatske, monsinjor Franjo Komarica, bivši biskup banjalučki i mnogi drugi.
Inače, osnivanje samostana “Marija zvijezda” seže u davni 19. vijek, a osnivač samostana je Franz Pfanner koji u Delibašinom selu kod Banjaluke 1869. dočekuje šest trapista koji dolaze u Banjaluku.
Prvi samostan je bio obična drvena koliba, dok 1869. grade novi samostan, ciglanu, a otvaraju i kovačnicu s radionicom polugova.