Povodom 33. godišnjice od formiranja Druge krajiške brigade, u Memorijalnom centru na Rakovačkim barama služen je parastos i položeni su vijenci za poginule borce ove brigade.
Predsjednik Udruženja boraca Druge krajiške brigade Goran Arambašić kazao je da su 2001. godine uspjeli uraditi ovaj centar sa spomenikom poginulim saborcima na lokaciji na Rakovačkim barama.
-Svake godine se okupljamo i odajemo počast našim poginulim – kazao je Arambašić.
Počast borcima odao je i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, koji je istakao da je važno da obilježavamo ove datume, da njegujemo kulturu sjećanja.
-Danas obilježavamo godišnjicu od osnivanja Druge krajiške brigade, brigade koja je branila i očuvala našu Republiku Srpsku. U čast poginulih boraca ove brigade, sabrali smo oko Crkve, oko njihovih grobova i spomenika – naveo je gradonačelnik.
Istakao je da iz godine u godinu sjećanja na one koji su branili Republiku Srpsku treba da budu sve jača i da jačaju i emocija, volja i borba za opstanak i napredak Republike.
-Banjaluka radi mnogo na spomeničkoj kulturi od završetka Centralnog spomen-obilježja do postavljanja dvoglavog orla na Banski dvor – kazao je gradonačelnik.
U ime porodica poginulih boraca Adriana Basara kazala je da porodicama poginulih boraca Republike Srpske svaki dan počinje i završava isto.
-Nekada je to bilo pitanje zašto baš on, zašto moj tata, sin, moja kćerka. I na to pitanje teško možemo da imamo odgovor, osim onog – da Bog bira najbolje. Drugo pitanje koje se nešto kasnije postavilo jeste da li je vrijedilo njihovih života, njih 23.801 borca. Na to pitanje možemo da odgovorimo mi našim radom, našom posvećenošću da čuvamo, da njegujemo sjećanje – rekla je Basara.
Ističe da upravo kultura sjećanja jeste obaveza nas koji smo ostali da živimo ovdje.
Druga krajiška brigada jedna je od brigada Vojske Republike Srpske koja je dala veliki doprinos u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a formirana je 18. septembra 1991. godine.