18.7 C
Banja Luka
Subota, 12 Aprila, 2025
HomeMAGAZINNe bacajte pokošenu travu: Iskoristite je u sopstvenom dvorištu

Ne bacajte pokošenu travu: Iskoristite je u sopstvenom dvorištu

S dolaskom proljeća i sve intenzivnijim radovima u dvorištima i baštama, pokošena trava postaje redovan „otpad“ kojeg se mnogi automatski rješavaju.

Međutim, stručnjaci za hortikulturu i održivu poljoprivredu upozoravaju da ova zelena masa ima daleko veću vrijednost nego što većina vlasnika kuća i dvorišta misli. Umjesto da završava u kontejnerima ili se pali, pokošena trava može se višestruko iskoristiti – kao đubrivo, zaštita za biljke, pa čak i kao pomoć u održavanju dvorišnih staza.

Prirodno đubrivo bez troška

Pokošena trava bogata je azotom, jednim od osnovnih hranljivih elemenata za rast biljaka. Ako se koristi pravilno, može poslužiti kao organsko đubrivo koje se lako vraća nazad u zemljište. Jedna od najsvrsishodnijih primjena je ostavljanje trave direktno na travnjaku nakon košenja, posebno ako se koristi kosilica sa funkcijom usitnjavanja. Ova tehnika omogućava da se hranljive materije iz trave vrate tlu, poboljšavajući njegov kvalitet bez dodatnih troškova.

Kompost za plodnu baštu

Još jedan efikasan način upotrebe jeste kompostiranje. Pokošena trava, kada se kombinuje sa „smeđim“ materijalima poput suvog lišća, grana ili kartona, postaje moćna komponenta domaćeg komposta. Rezultat je bogato organsko đubrivo koje povećava plodnost baštenske zemlje, poboljšava strukturu tla i smanjuje potrebu za hemijskim preparatima.

Važno je napomenuti: Trava se ne smije kompostirati u debelim slojevima, jer zbog velike količine vlage može doći do truljenja i stvaranja neprijatnog mirisa. Raspoređivanje u tankim slojevima i povremeno prevrtanje ključ su uspjeha.

Malč kao štit za biljke

Sušena pokošena trava idealna je za malčiranje – postupak pokrivanja zemljišta oko biljaka kako bi se zadržala vlaga, spriječio rast korova i zaštitilo korijenje od temperaturnih oscilacija. Trava se jednostavno osuši na suncu i potom rasporedi oko stabljika povrća, cvijeća ili mladih voćki.

Tečno đubrivo iz kante

Manje poznata, ali jednako korisna metoda je priprema takozvanog „trava čaja“. U kantu se stavi pokošena trava, prelije vodom i ostavi da odstoji nekoliko dana. Nastala tečnost bogata je hranljivim materijama i može se koristiti za zalivanje biljaka, posebno tokom sušnih perioda.

Pomoć u održavanju dvorišnih staza

U domaćinstvima sa zemljanim ili blatnjavim stazama, suva pokošena trava može poslužiti kao prirodni pokrov koji upija vlagu i olakšava kretanje. Iako privremeno rješenje, pokazalo se kao izuzetno praktično, naročito tokom kišnih dana.

Hrana za životinje – uz oprez

U ruralnim sredinama, pokošena trava ponekad se koristi i kao dodatna hrana za životinje, poput kokošaka, kunića ili ovaca. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ovakva trava mora biti neprskana i sasušena, jer vlažna i svježa može izazvati probavne smetnje kod stoke.

Priroda sve vraća

Umjesto da završi kao beskoristan otpad, pokošena trava može igrati značajnu ulogu u održavanju zdravog i funkcionalnog dvorišta. Osim što doprinosi kruženju hranljivih materija u prirodi, korištenje ove “zelene mase” smanjuje potrebu za hemikalijama i dodatnim troškovima u domaćinstvu. U vremenu kada se sve više govori o održivosti i ekološkoj svijesti, i najmanji koraci – poput ovoga – imaju značaj.

 

RELATED ARTICLES
Banja Luka
clear sky
18.7 ° C
18.7 °
18.7 °
57 %
1.9kmh
2 %
sub
16 °
ned
21 °
pon
16 °
uto
18 °
sri
25 °

Posljednje