U svijesti svakog od nas treba da stoji želja da u što boljem svjetlu predstavimo našu državu, narod, naše društvo, ali i sliku nas kao zajednice.
Svaki član dobija određene zadatke i treba revnosno da ih izvršava. Zajedničim snagama vodimo računa o nošnji i svim predmetima koji su dio inventara RKUD-a “Pelagić”. Učimo naše članove disciplini i odgovornosti. Vodimo računa o zdravlju jedni drugih, podržavamo se međusobno, zajedno prolazimo i kroz sreću i tugu. Pored obaveza, nastojimo da odvojimo vrijeme za nezaboravna druženja, kaže u intervjuu za BL uživo predsjednica RKUD “Pelagić”, jednog od najstarijih društava u BiH, Olivera Čudić.
BL UŽIVO: Uveliko traju pripreme za ovogodišnju reviju “Rest.art” u organizaciji RKUD “Pelagić”. Veliko je interesovanje učesnika i ove godine, koliko će ih nastupiti u revijalnom dijelu?
ČUDIĆEVA: Da, uveliko traju pripreme za drugu reviju narodnih nošnji Rest.art. Još su u toku prijave za reviju, tako da nećemo znati tačan broj učesnika sve dok se ne zatvori rok za prijavu. Revija je takmičarskog karaktera, stručni žiri će na osnovu najboljeg utiska nagraditi tri izlagača. U okviru revije je i revijalni program sa folklornim ansamblom i pjevačkom grupom RKUD-a “Pelagić”. Revija je ove godine humanitarnog karaktera, prihod od ulaznica doniraće se za liječenje Sergeja Stupara. U okviru propratnog programa revije organizovali smo i mali bazar sa izlagačima tradicionalnih rukotvorina i tradicionalne hrane.
BL UŽIVO: Koliko traje uobičajeno planiranje i priprema za ovakvu reviju? Kako birate tradicionalne nošnje koje će biti prikazane na reviji?
ČUDIĆEVA: Pripreme za reviju počele su odmah po završetku prve revije, a izlazak u javnost kao i poziv za potencijale izlagače započeli smo tri mjeseca prije zvaničnog datuma revije. Imamo mlad, ali vrlo kreativan tim sa volonterima koji u potpunosti nose projekat, a ove godine na čelu organizacionog tima su Milica Bogojević i Bojan Kukić. U okviru prijavnog obrasca izlagači navode koji tip nošnje žele da predstave, nošnja mora da bude autentična, bez rekonstrukcija ili minimalno, takođe se može predstaviti originalni nakit ili rekonstrukcija. Organizatori revije, uz stručna lica, procjenjuju i odobravaju prikaz najboljih prijava.
BL UŽIVO: RKUD “Pelagić” ima mnogobrojne nastupe, ali i učešća na raznim Međunarodnim festivalima. Kako putovanja utiču na cjelokupno iskustvo i povezanost među članovima folklornog ansambla?
ČUDIĆEVA: Putovanja su važan segment pri međusobnom povezivanju članova našeg društva. Naime, probe i druženja van naših prostorija nisu dovoljne za stvaranje prisnih veza među našim članovima. Turneja traje određen broj dana i tada imamo priliku da živimo sa našim saigračima, pjevačima i sviračima u pravom smislu te riječi. Upoznajemo navike i narav svakoga ponaosob, ulazimo i u nelagodne situacije koje treba vješto riješiti, donosimo zajedničke odluke, poput prave porodice.
BL UŽIVO: Koordinirate li saradnju sa drugim folklornim grupama iz drugih gradova ili zemalja?
ČUDIĆEVA: Mi kao Društvo nastojimo da sarađujemo i sarađujemo sa svim folklornim grupam,a kako u našoj zemlji, tako i sa društvima iz Matice i dijaspore. Uspostavljeni kontakti omogućuju nam međusobne posjete i održavanje zajedničkih koncerata.
BL UŽIVO: U narednom periodu očekuju vas nastupi u Bogatiću, Užicu… Gdje sve publika može da vas očekuje?
ČUDIĆEVA: U Bogatiću se održava tradicionalni i međunarodni festival folklora pod nazivom “Bogatfest”. “Pelagić” će nastupiti sa svojim izvođačkim ansamblom i predstavljati Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu. U Užicu će se održati međunarodni festival folklora “Licidersko srce” gdje će se predstaviti pripremni ansambl, isti ansambl biće učesnik festivala “U ritmu Jablaničkog srca” koji se održava u Lebanu (JužnaSrbija). Pjevačke grupe će se takmičiti na festivalu izvornih krajiških pjesama “Krajiški biseri”u Plandištu, Srbija. Tradicionalno početkom decembra, završavamo godinu sa tematskim godišnjim koncertom.
Neda Gavrić