Kreativne radionice Dječije biblioteke “Borik” počinju sa radom u martu.
Za ovu, proljećnu radionicu, pripremljeno je ukupno šest radionica. Radionica “Mali radoznalci”, namijenjena je za djecu uzrasta od četiri do sedam godina, gdje će djeca učiti o zanimljivim pojavama u prirodi, narodnim običajnima, junacima, svijetu oko nas. Radionica “Vježbe čitanja” koja je namijenjena za djecu koja tek počinju da čitaju ili žele poboljšati tehniku čitanja.
Za djecu uzrasta od tri do sedam godina, pripremljena je “Radionica za predškolce”, zatim su tu i “Dramsko-recitatorska radionica2, “Čitajmo zajedno” i “Tinejdžerski razgovori”. Radionice traju tri mjeseca u proljećnom periodu (od marta do kraja maja) i u jesenjem periodu (od oktobra do kraja decembra), kaže u intervju za BL uživo, bibliotekarka Aleksandra Čvorović.
BL UŽIVO: Kakva su dosadašnja iskustva djece koja su učestvovala na radionicama? Kakvi su njihovi utisci?
ALEKSANDRA: Dosadašnja iskustva djece su pozitivna, uglavnom izražavaju zadovoljstvo i entuzijazam zbog raznovrsnih aktivnosti koje imaju priliku da isprobaju. Opšti utisak je da su se dobro zabavili, naučili nešto novo i stekli nova prijateljstva. Takođe imaju priliku da zasijaju svojim talentima na našim priredbama pred publikom, a mnogima od njih to mnogo znači.
BL UŽIVO: Koje su to najveće prednosti učestvovanja u ovakvim radionicama za djecu i njihov razvoj?
ALEKSANDRA: Prednosti učestvovanja u ovakvim radionicama za djecu su raznovrsne. Odrastajući uz knjigu i biblioteku, prije svega, djeca imaju priliku da razvijaju svoje kreativne, intelektualne i umjetničke sposobnosti kroz interaktivne i edukativne aktivnosti. Učimo ih da čitanje razvija um, dakle, ovo su prvi koraci u stvaranju mislećih pojedinaca i budućih intelektualaca.
BL UŽIVO: Na koji način podstičete saradnju među djecom i kako se gradi timski duh na ovim radionicama?
ALEKSANDRA: Saradnju među djecom podstičemo kroz različite timske aktivnosti i zadatke koji zahtijevaju grupni rad. Takođe, ove radionice pružaju prostor ne samo za socijalizaciju, već podržavaju i emocionalni razvoj djece. Ohrabrujemo međusobnu podršku, dijeljenje ideja i iskustava, te podstičemo otvorenost, gradimo timski duh na ovim radionicama.
BL UŽIVO: Prilagođavate li se aktuelnim događajima i interesovanjima djece?
ALEKSANDRA: Da, svakako se prilagođavamo aktuelnim događajima i interesovanjima djece kako bismo im pružili relevantne i zanimljive sadržaje. Pratimo njihove interese, osluškujemo povratne informacije kako bismo osigurali da su radionice popularne i inspirativne, u skladu sa tim često mijenjamo radionice, uvodimo nove, izbacujemo ili osvježavamo sadržaj starih. Glavni pokazatelj je broj zainteresovanih, ako broj opada, vrijeme je za promjene.
BL UŽIVO: Koliko su tinejdžeri motivisani da učestvuju u radionicama i koliko je važno podsticati njihovu kreativnost u tom uzrastu?
ALEKSANDRA: Motivacija tinejdžera da učestvuju u radionicama je slaba, potreban je individualni pristup i podsticaj za razvoj interesa, težimo da ohrabrimo njihovu angažovanost. Svaka društvena aktivnost u tom uzrastu je od izuzetne važnosti. Usmjeravanjem i savjetovanjem podstičemo njihovo otvaranje, izražavanje i samostalno otkrivanje unutrašnjih psihičkih procesa.
BL UŽIVO: Kako se djeca mogu prijaviti i uključiti u ove radionice?
ALEKSANDRA: Djeca se mogu prijaviti i uključiti u ove radionice direktnim dolaskom u biblioteku, gdje je neophodno da najprije postanu naši članovi, a mogu dobiti i sve dodatne informacije, takođe, informacije mogu dobiti i telefonom. Radionice promovišemo putem društvenih mreža, škola i medija kako bismo svoj zainteresovanoj djeci pružili priliku da se uključe.
Neda Gavrić