Svečanom akademijom u Banskom dvoru i defileom ulicama Banjaluke danas je ispraćena prva generacija maturanata banjalučke Medrese “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić”, javlja Anadolija.
Ukupno 22 maturanta učestvovala su u defileu nakon podne-namaza u Ferhadija džamiji, nakon čega je uslijedila svečana akademija kojoj su prisustvovale brojne zvanice. U programu su učestvovali učenici Elči Ibrahim-pašine, Behram-begove i Gazi Husrev-begove medrese. Na svečanosti priznanje za učenicu generacije dodijeljeno je Najvi Sebai, a podijeljene su i zahvalnice osobama zaslužnim za uspješan rad banjalučke Medrese.
-Na kraju kada smo zapravo shvatili da je sve gotovo izmješalo se jako puno emocija, tuge zato što odlazimo, ali u jednu ruku i radosti za ono što nam dolazi – rekla je Najva.
Maturant Jasmin Selman iz Kiseljaka rekao je da se odlučio za Medresu jer je to škola koja čovjeka velikim dijelom odgaja,osim što ga obrazuje.
-Došao sam u Banjaluku da budem prva generacija ove Medrese, jednostavno mi je čast da budem dio ovoga svega – rekao je Jasmin.
Zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u BiH Enes ef. Ljevaković, čestitao je maturantima, roditeljima i profesorima, kao i Muftijstvu banjalučkom.
– S optimizmom i nadom očekujemo brzu afirmaciju naše najmlađe medrese unutar obrazovnog sistema Islamske zajednice, ali i u širem društvenom okruženju -kazao je zamjenik reisul-uleme.
Ocijenio je da su nam potrebni obrazovani ljudi u svim sferama života koji nose u svojim srcima vrijednosti vjere i koji znaju šta znači pripadati zajednici i domovini.
Muftija banjalučki Ismail ef. Smajlović rekao je da je za ljudski rod obaveza da pokrene vlastite sposobnosti i s punom snagom i odgovornošću podiže centre nauke i obrazovanja u kojima će se učiti i znanje širiti.
-Mogu kazati da je to za nas veličanstven dan, dan mladosti, kada u život ispraćamo 22 nova člana naše akademske zajednice – rekao je muftija banjalučki.
Direktor Medrese Muris Spahić rekao je da je obnova rada medrese bila prirodna težnja Islamske zajednice, ali i potreba roditelja učenika.
-Prva generacija učenica i učenika, danas maturanata predstavlja zlatnu nit, poveznicu sa generacijama naših prethodnika na osamdesetu godišnjicu prestanka rada posljednje banjalučke medrese. Banjaluka je grad bogate kulturne i vjerske tradicije vijekovima isprepletnih sudbina naroda koji ovdje žive – rekao je Spahić.
Nastava u Medresi “Reis Ibrahim ef. Maglajlić“ u Banjaluci počela je 2020. godine, čime je oživljena nakon 80 godina, koliko je prošlo od zatvaranja medrese u ovom gradu tokom Drugog svjetskog rata.
Medresa “Reis Ibrahim ef. Maglajlić“ je sedma medresa Islamske zajednice na području BiH i prva na području Republike Srpske, a nosi ime po reisul-ulemi hafizu Ibrahim ef. Maglajliću, koji je rođen u Banjaluci.
Čestitka
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić uputila je čestitku povodom promocije prve generacije maturanata Medrese ” u Banjaluci, navodeći da ova škola doprinosi razvoju multikulturalnosti i tolerancije u Srpskoj, što je ključno za izgradnju društva koje poštuje različitosti.
-Vaša posvećenost obrazovanju mladih u duhu islamskih vrijednosti i tradicije ima izuzetan značaj za razvoj zajednice i očuvanje kulturnog identiteta – navela je Stojičićeva u čestitki koju je uputila u svoje i u ime Ministarstva.
Ona je poželja da ova svečanost bude podsticaj za nove uspjehe i razvoj.
“Iskreno vjerujem da će Vaša ustanova i u budućnosti ostati izvor inspiracije, uspješnog vaspitno-obrazovnog rada i napretka svih novih generacija učenika”, navodi se u čestitki direktoru Medrese Rijaseta Islamske zajednice u BiH Murisu Spahiću, nastavnicima i učenicima.
Ona je poželjela ovoj školi sreću u radu i obrazovanju budućih generacija, a maturantima mnogo uspjeha u nastavku školovanja, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.