U „Pet Centu“ u Banjaluci, pred prazničnu sezonu, najtraženiji ljubimci su papagaji tigrice i kornjače.
Trgovkinja ovog prodajnog mjesta, ističe za BLInk da je to rezultat sve veće potražnje, a posebno zbog nedavnog dobijanja licence za prodaju kopnenih kornjača.
– Trenutno su papagaji tigrice i kornjače najpopularniji, pogotovo ovako pred praznike, jer u to vrijeme roditelji kupuju poklone djeci, te izaberu nešto od životinja – navodi ona za BLink.
Kako kaže kornjače su u posljednje vrijeme vrlo tražene, jer su jednostavne za održavanje, a cijene su pristupačne.
– Cijene ovih ljubimaca variraju, a tigrice su najpovoljnija opcija sa cijenom od 35 KM. Za one koji žele nešto malo veće, poput nimfe, cijena je 85 KM, dok rozen kolis košta 89 KM. Ljubimci poput hrčka, zečeva i lavlje glave su jeftiniji, a cijene im se kreću od 19,5 KM za hrčka do 39,5 KM za lavlju glavu. Kornjače koštaju oko 60 KM, što ih takođe čini privlačnim izborom – navode iz „Pet centra“.
Asortiman za glodare, uključujući hrčke i zečeve, takođe je prilično bogat, sa raznovrsnim igračkama, mineralima za glodare i svim potrebnim dodacima za kaveze.
Ipak, iz ovog prodajnog mjesta napominju da je ponuda za pse i mačke mnogo veća, jer je potražnja za tim ljubimcima uvijek visoka.
– Imamo širok izbor hrane, posudica, grebalica i igračaka za pse i mačke – dodaje ona.
Dok su ljubimci popularni za poklone, iz „Pet Centra“ napominju da za ljubimce nije moguće ostvariti povrat, ali kupci mogu vratiti kaveze, hranu i dodatke ako nisu otvoreni ili korišteni u slučaju da žele da poklone ljubimce drugima.
Glodari u kući
Ekipa Blinka razgovarala je ljudima koji su imali hrčke i kuniće u kući.
Kako su nam naveli naši sagovornici, hrčka je moguće držati u kući ali budite spremni na buku. Naime, hrčak jako puno trči i po pola noći će da grize kavez ili da trči po svom čuvenom krugu.
Kada je u pitanju kunić, tu stvari nisu nimalo jednostvano.
Name, naša sagovornica kaže da kunića nikako ne treba držati u kući, te da mnogi prodavci uvjeravaju drugačije ali da njeno iskustvo govori suprotno.
– Kunić je životinja koja voli da skače, nemojte očekivati da je kavez mjesto u kojem će moći da boravi pola dana dok ste na poslu. Osim toga, u mom slučaju zec se nije mogao naučiti da vrši nuždu na jednom mjestu te je svoje “brabončiće” ostavljao po čitavoj kući. Osim toga nije lako sve kablove zaštititi, jer kunići grickaju sve po kući. Ukoliko ga ostavite u kavezu, on će u međuvremenu da izvrši nuždu i da skače po svemu onome što je na podu, te će vjerovatno zaprljati sve okolo – navodi ona za BLink, te poručuje da dobro ramislite da li imate dovoljno prostor za kunića u kući, prenosi BLink