Šesti Međunarodni festival studentskih pozorišta “Kestenburg” biće otvoren 6. marta sa početkom u 12 časova u Kući Milanovića u Banjaluci, a publici će se predstaviti 63 studenta sa 10 takmičarskih predstava sa tri kontinenta – Azije, Evrope i Sjeverne Amerike.
Gradovi domaćini ovogodišnjeg festivala su Banjaluka, Bijeljina, Bileća, Gradiška, Derventa i Istočno Sarajevo, a publika će do 8. marta moći da pogleda 33 programska sadržaja.
“Kuća Milanovića je upravo namijenjena za ovakve stvari i sretni smo što će biti domaćin ovako dragocjenom festivalu, koji je jedan od najvažnijih događaja na kulturnoj mapi našeg grada. Radujemo se kad možemo barem djelimično da doprinesemo da njihov trud bude krunisan na jedan lijep način i Kuća Milanovića će tih dana živjeti u duhu ‘Kestenburga'”, izjavio je Duško Pevulja, upravnik Kuće Milanovića.
Stručni žiri zlatne selekcije ovogodišnjeg festivala radiće u sastavu: glumac Nenad Jezdić kao predsjednik žirija, književni prevodilac Kajoko Jamasaki iz Japana kao potpredsjednica žirija i glumac komičar iz Sudana Ahmed Abdel Rahim kao član žirija.
Glavni takmičarski program biće održan u Kulturnom centru Istočno Sarajevo.
“Pripreme za šesti ‘Kestenburg’ uspješno se privode kraju. Sa istim entuzijazmom pripremamo i ovogodišnju manifestaciju, uvijek nastojeći da unesemo svježinu, da festival bude drugačiji. Pri tome ispunjavamo misiju sa kojom je osnovan ‘Kestenburg’, a to je da slavimo pozorišnu umjetnost, da slavimo život”, rekla je Neda Simić Žerajić, urednik festivalskog programa “Kestenburga”.
Na festivalu će biti dodijeljene nagrade “Zlatni kesten”, kao i “Srebrni kesten”, o čemu će klasičnim bodovanjem odlučiti sami takmičari, dok će o nagradi “Bronzani kesten” odlučiti žiri u sastavu Branislav Nedić, Bojan Ćetković i Dušica Đukić. Festival će dodijeliti i šest ravnopravnih specijalnih nagrada direkcije festivala, kao i nagrade “Mali kesten” za glumca večeri.
“Ideja za studentski festival potiče od tema kojima se studenti bave u okviru istraživačkih procesa na akademijama, tako da studentski bunt od dana kada postanu brucoši do diplomiranja prikazuje slobodu izražavanja, gdje se bave najrazličitijim temama koje se tiču društvenog, političkog ili ljudskog okruženja, pa je tako i ove godine”, dodao je Aleksandar Pejaković.
Ovogodišnji festival karakteriše i zanimljiv prateći program, a organizatori posebno izdvajaju monodramu Nenada Jezdića “Knjiga o Milutinu”, koja će za vrijeme festivala biti odigrana u četiri navrata, u Gradišci, Istočnom Sarajevu, te u Prijedoru 5. marta kao prolog festivala i u Trebinju 9. marta kao epilog festivala.
“Nama je čast što je gospodin Nenad Jezdić prihvatio da bude i predsjednik žirija zlatne selekcije. Kuriozitet je to što je on prvi put prihvatio da bude u žiriju jednog festivala, što ne može biti bolji kompliment nama kao organizatorima. Srećni smo što će, ne samo ocjenjivati predstave, već što će svoje znanje i iskustvo moći da prenosi na mlade autore, one koji su još u godinama traženja umjetničkih staza”, dodala je Simić Žerajićeva.
U sklopu pratećeg programa biće odigrane i predstave “Vrpca” glumice Aleksandre Arizanović, i “Rasvetljavanje slučaja serije ubistava trovanjem u Ćuprijskom okrugu sedamdesetih godina 19. veka” u produkciji “Puls teatra” iz Lazarevca.
“Ljubav iza kulisa” je autorski projekat glumaca Mine Lazarević i Vladimira Posavca Tušeka, koji će biti odigran u Banjaluci i Gradišci, a predstava “Sećaš li se …”, u kojoj pored Sonje Kolačarić igra i priznata jugoslovenska i srpska glumica Ljiljana Blagojević, biće odigrana u Derventi.
Komedija “Idiot” Banjalučkog studentskog pozorišta biće odigrana u Bileći, lutkarska predstava “Crvenkapica” u produkciji Akademije za kulturu i umjetnost u Osijeku biće odigrana u Istočnom Sarajevu, dok će predstava za bebe “Peta strana sveta”, takođe u produkciji “Puls teatra” iz Lazarevca, biti odigrana u Bijeljini.
Dio pratećeg programa biće i kulturni sadržaji “Podkast Kestenburg” u “Podrum sceni” Studentskog pozorišta, “Gluma pred kamerom” na sceni “Teatra 078”, kao i sadržaji u Kući Milanovića “Čitav svijet je pozornica” i veče banjalučkih pjesnikinja “Ljubav kao nadahnuće”.
“Pozorište je mjesto čovjekovog sna za boljim životom, istinom i slobodom, i zato mi je drago što su mladi ljudi usmjerili svoju pažnju na prave vrijednosti, što su pronašli u pozorištu utočište za svoje snove i što ne upadaju u zamke zavodljive površnosti. U vrijeme rijalitija i sveopšte poplave nekvaliteta, ovo je još jedna od vrijednosti ovog festivala”, rekla je Simić Žerajićeva.
Kao mentori sa prostora bivše Jugoslavije na festivalu će se pojaviti glumci Admir Glamočak iz Sarajeva, Kalina Kovačević i Srđan Karanović iz Beograda, te reditelji Nebojša Bradić iz Srbije i Jasmin Duraković iz Bosne i Hercegovine.
Ove godine glumačku radionicu u Banjaluci vodiće Kalina Kovačević, profesorica glume i glumica Narodnog pozorišta u Beogradu.
Festivalske nagrade su djelo lutkarskog umjetnika Zorana Bjeloševića iz Banjaluke, dodjela će biti upriličena u Rektoratu Univerziteta u Istočnom Sarajevu 8. marta u 11 časova, dok je svečano zatvaranje “Kestenburga” zakazano za 8. mart u 18 časova u Kući Milanovića u Banjaluci, prenose Nezavisne novine.