Banjaluka ima 710 ulica i trgova, a njihovi nazivi su česta tema rasprava i žestokih komentara. Ipak, mnogi zaslužni velikani ni još nisu dobili svoju ulicu u Banjaluci, a na “listi čekanja” dugo je bio i čuveni Branko Ćopić.
Kultni pisac, jedan od simbola Krajine i Grmeča, uz čije su priče i pjesme odrastale generacije djece, svoje je ulicu u Banjaluci dobio tek 2015. godine.
Nikom, pa ni policiji ni poreznicima nije bilo ni na kraj pameti da Banjaluka nema Brankovu ulicu, a to su lovci u mutnom itekako dobro iskoristili.
Naime, osnivači fiktivnih firmi, često su kao adresu svog nepostojećeg preduzeća navodili: Ulica Branka Ćopića, Banjaluka. To kod poreznika nije izazvalo sumnju, jer je i njima bilo logično da Branko Ćopić ima svoju ulicu u najvećem gradu Srpske.
Epidemija fiktivnih firmi bujala je cijelom BiH prvih poslijeratnih godina, a takve su “firme” služile uglavnom za utaje poreza i pranje novca.
Kao njihovi osnivači bi se navodile umrle osobe, ili bi mutikaše otvarale firme uz pomoć ukradenih ili izgubljenih ličnih karata.
Naivni, a siromašni građani su često nasjedali na njihove priče, pa bi im i sami davali svoje lične karte, neki besplatno ili za turu pića, a neki za novac. Ova se usluga plaćala od 50 do 100 KM, a oni koji su “pozajmljivali” lične karte rizikovali su da ih prevaranti uvale u velike dugove za poreze, ili da na njihovo ime uzmu pozamašne kredite.
Eto tako je pravdoljubivi i otresiti partizanski pisac, i ne znajući, postuhmno pomogao – krimilacima.
Uz Brankovu, koja se nalazi u Boriku, preko puta Sportske dvorane, Banjaluka ima još 60 ulica nazvanih po književnicama i književnicima. Među njima ima i pisaca, koji nisu baš poznati široj javnosti, poput Jaroslava Plecitija ili Milutina Bojića, a ima i velikana iz lektire kakvi su Tolstoj, Dostojevski i Ivo Andrić.
Svoje ulice su dobile i 3 žene književnice: Isidora Sekulić, Milica Stojadinović Srpkinja i Mira Alečković.
Mada 61 ulica nazvana po piscima i spisateljicama zvuči kao prilično ozbiljna broja, ipak se radi o manje od 9 % do sada imenovanih ulica.
Ratnici su daleko brojniji od majstora pisane riječi, naučnika, umjetnika i filozofa zajedno.
Po ratnicima i ratnicama nazvano je čak 170 ulica u Banjaluci, a među njima je ubjedljivo najviše onih koji nose partizanska imena.
Po partizanima i partizankama je nazvana 81, po poginulim borcima Vojske Republike Srpske 28, a po četnicima i četničkim ideolozima 5 banjalučkih ulica, prenosi Srpskainfo.