Domaća, zlatnožuta, bijela, velika, mala, pačija, guščija… Jaja u svim mogućim varijantama su hit na banjalučkoj tržnici, ali jedna vrsta je potukla sve rekorde i po veličini, a pogotovo po cijeni.
Ako je suditi po ponudi na pijaci u Banjaluci, apsolutno je neprihvatljiovo pričati politički nekorektne viceve o guskama. Guske su postale zlatne koke. Njihova jaja su ubjedljivo najskuplja.
Za razliku od kokošjih, pačija i guščija jaja se prodaju, najčešće, na komad.
Bijelo pačije jaje košta 2 KM za komad, ali guščija su daleko skuplja: prodaju se po cijeni od 6 do čak 8 maraka po komadu!
– Zavisi, koliko ko hoće da zaradi. Mi nismo alavi, kod nas su guščija jaja 6 maraka po komadu. Ima i popusta. Ako kupite 10 komada, dobićete ih za 50 KM, a vidite kako su velika, bijela, a bogami su i svježa i čvrsta, pa su najbolja za tucanje. Takoreći carska jaja – hvali prodavac svoju robu.
Veli, ljudi kupuju kod njega, kad se sprema Vaskrs ništa nije skupo. Ipak, najčešće uzimaju jedno, dva ili 3 jajeta. Ovako velika i sniježno bijela jaja se mogu jako lijepo ukrasiti, na ponos domaćici koja njima ukrasi trpezu.
A i na ponos domaćinu. Što bi se reklo, u našem je selu uvijek bilo dobrih jaja.
Ipak, moglo bi se reći da je malo pretjerano platiti jedno jaje 4 evra, a 10 jaja više nego kilogram svježeg lososa i više nego 5 kilograma očišćene pastrmke vrhunskog kvaliteta.
Za utjehu onima koji ne pate za veličinom i koji i o praznicima više cijene dobra stara kokošja jaja, koja su nam vjerna tokom cijele godine, “obična” jaja nisu mnogo skuplja nego inače.
Karton jaja košta od 3,5 do 5 KM, ponegdje krupnija domaća kokošja jaja koštaju i do 6 KM. Izuzetak su, opet, bijela jaja.
Bijela kokošja jaja, koja su pred Vaskrs jako tražena, koštaju od 70 feninga, do 1 marke po komadu. Popust? Nema popusta. Jaje je, jaje, ali bijelo je bijelo! (Srpskainfo)