Predstavnici Grada obišli su danas radove na izgradnji kuće „Predah“ – kuće za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju, te su se tom prilikom uvjerili da radovi idu i više nego dobro.
Kako je poručio gradonačelnik Draško Stanivuković – kuća „Predah“ je jedan od najvažnijih projekata koje je ova gradska administracija pokrenula.
-Ovaj projekat zadire u samu suštinu onoga što Banjaluka treba i mora da bude -grad koji vidi, čuje i osjeća potrebe svih svojih građana. Danas sam obišao radove na ovom objektu površine preko 750 kvadrata, u koji ulažemo više od 3 miliona KM, a koji će pružati privremeno i trajno zbrinjavanje za djecu i osobe sa poteškoćama u razvoju. Mjesto gdje će roditelji, bez brige i straha, moći da ostave svoje dijete na sigurnom kako bi obavili osnovne životne i egzistencijalne obaveze – rekao je gradonačelnik.
Poručio je kako su svjesni da mnoge porodice svakog dana vode velike borbe – tihe, nevidljive i iscrpljujuće.
-Naša najveća obaveza, i kao ljudi i kao rukovodstva ovog grada, jeste da im pružimo ruku podrške onda kada im je najpotrebnija, jer Banjaluka je porodica – istakao je on.
Iskoristio je priliku da pozove sve druge opštine i gradove da slijede primjer Banjaluke kada je jedan ovakav projekat u pitanju.Projekt menadžer Grada Milada Šukalo istakla je kako su zaista srećni i ponosni, jer se nalaze u skoro završenom objektu kuće „Predah“.
-Prije nešto više od godinu dana, kada je gradonačelnik rekao da treba da pomognemo roditeljima koji imaju djecu sa poteškoćama u razvoju, koji imaju najveće strahove šta će sa njihovom djecom biti kada njih više ne bude, mi smo pred sebe postavili težak zadatak i cilj, a to je da napravimo jednu ustanovu koja će smanjiti teret ovim roditeljima, ali isto tako i obezbijediti bolji život i bolju budućnost ove djece. Od tada pa do sada, pored toga što smo gradili ovaj objekat, intenzivno smo radili sa svim udruženjima i sa svim roditeljima kako bismo zajedno došli do najboljeg rješenja i rangirali usluge koje treba da imamo na ovoj lokaciji, ali i na drugim lokacijama kada budemo planirali da širimo ovu uslugu – istakla je ona.
Poručila je da će krajem godine u ovaj objekat biti primljeni i prvi korisnici.
-Cilj nam je da na ovoj lokaciji bude i mali trening centar za stanovanje uz podršku, gdje očekujemo da ćemo pripremati lica koja bi mogla uz podršku da samostalno stanuju. Naredne godine ćemo raditi i na tome da Grad odvoji jednu stambenu jedinicu koja će biti spremna za osobe koje mogu da žive samostalno uz podršku. Dugoročno nam je cilj da uz ovaj objekat gradimo još jednu zgradu, koja će nam omogućiti da trajno zbrinjavamo lica sa poteškoćama u razvoju – rekla je ona.
Mirjana Kojić, predsjednica Udruženja za pomoć licima sa autizmom „Djeca svjetlosti“, istakla je kako je ovo jedan od najbitnijih i najznačajnijih projekata za sve roditelje koji imaju djecu sa poteškoćama u razvoju.
-Teško je povjerovati da se konačno nalazimo u jednom ovakvom objektu. Na inicijativu svih roditelja i staratelja osoba sa poteškoćama i počela je ova priča. Gradonačelniku smo rekli u čemu je problem, saslušao nas je i krenuo u realizaciju ovog projekta. Sada smo saznali da prije Nove godine treba da se useli u ovaj projekat i da prvi korisnici treba da ga koriste – rekla je ona.
