Kočićev zbor je za većinu samo ono što se posljednjeg vikenda u avgustu dešava na zborištu u Stričićima, uključujući bodljavinu bikova i masovno opštenarodno veselje. Za ugostitelje, koji na zboru drže šatore, to je ozbiljan biznis, u kojem svi zajedno obrnu i do milion maraka.
Kako taj biznis funkcioniše za Srpskainfo otkrivaju najuspješniji: menadžeri šatora “Vožd”, koji je minulog vikenda, kako tvrde, oborio sve rekorde.
Kroz ovaj šator je za tri dan prodefilovalo nekoliko desetina hiljada gostiju, a najveća gužva je bila u subotu naveče.
– Samo u subotu naveče imali smo pazar od 105.000 KM, a za tri dana naši ukupni pazari su veći od 200.000 maraka. Kad se odbiju troškovi, računam da smo “dobri” najmanje 100.000 KM – kaže sagovornik Srpsakinfo.
Dodaje da su za muzičare, konobare, pomoćne radnike, momke iz obezbjeđenja, te za zakup zemljišta i šatora i nabavku pića, iskeširali ukupno oko 100.000 KM.
Njihov šator je bio najveći na zborištu: na skoro 1.000 kvadrata postavili su 350 “visećih” stolova.
Za tri dana njihovi gosti, uglavnom mladi momci i djevojke, popili su 36.000 piva.
– Dobavljači pića su nas jedva pratili. U jednom trenutku nam je ponestalo piva i pomogla nam je Mileva Lela Malešević iz konkurentskog šatora. Svaka joj čast, nikad joj to nećemo zaboraviti – priča menadžer “Vožda”.
Tvrdi da su prodali piva, koliko svi drugi šatori zajedno.
Od početka su se, kaže, fokusirali na potrebe mladih zborača i potrudili se da se mladići i djevojke pod njihovim šatorom osjećaju bezbjedno, da im bude udobno, ali prije svega da se dobro zabave.
Božo, Repa, Violina i rakija
A za zabavu je bila zadužena muzička ekipa na čelu sa frontmenom Željkom Palačkovićem.
– Zvijezde našeg programa su Božidar Marjanović i Miloš Repajić, poznatiji kao Božo i Repa. Uz njih publiku su zabavljali Jovana Simović, ili kako je svi zovu Jovana Violina, te Nedeljko, Dragiša, Aco i Nemanja – kaže Palačković.
Da atraktivna Jovana ima smisla za biznis, pokazala je i time što se pred ovim šatorom prodavala “Jovanina Rakija”, njen proizvod sa Pala, upakovan u flašu u obliku violine.
Nastup ovih muzičara bezecovan je mjesecima unaprijed, a još prije fajronta ovogodišnje zbora, počeli su pregovori za Kočićev zbor 2025. godine.
– Ovo dobro funkcioniše, namjeravamo da to postane tradicija. Dobra muzika je ključ uspjeha, možete imati najbolji, najopremljeniji i najveći šator, ali džaba sve, ako muzika nije najbolja – kaže Palačković.
Ništa pečenje, samo muzika i alkohol
Pod ovim šatorom se nije prodavala hrana. Zaradu na pečenoj jagnjetini, prasetini, roštilju i piletini prepustili su drugima. Oni su se fokusirali na piće i zabavu.
Prvi su na zborištu “zatvorili radnju”. Kod njih je fajront bio juče u 5 popodne.
– Nama je dosta, idemo da se odmorimo. Neka u ovih preostalih 5 sati, do fajronta na zborištu i drugi zarade – rekao je samouvjereno sagovornik Srpskainfo.
Pa i jeste dosta: za 48 sati, koliko je šator bio otvoren, zaradili su 100.000 maraka.