Vera i Simo Šarić iz Banjaluke su ponosni roditelji dječaka kojem je zbog ozbiljnih zdravstvenih problema 24 časa potrebna njega, ali koji u kolicima uredno stiže i do školske klupe i odličan je učenik. Njegovoj nezaposlenoj majci to je dovoljan motiv da nastavi borbu, iako je nedavno izgubila pravo na simboličnu novčanu podršku za roditelje – njegovatelje koja iznosi oko 700 maraka mjesečno.
„Za moje dijete u kratkom roku izdata su dva različita rješenja. Prvo o trajnom, a zatim o privremenom invaliditetu. Kako je to moguće? – pita Vera.
Ako djeca s poteškoćama u razvoju u Republici Srpskoj pohađaju redovne ili specijalne vaspitno – obrazovne ustanove, njihovim majkama ili očevima nadležni su nedavno počeli da oduzimaju status roditelja njegovatelja, a posljedično novčanu naknadu u iznosu minimalne plate.
Zašto štedimo na najranjivijim kategorijama društva? Ovo pitanje ministru zdravlja i socijalne zaštite i potpredsjedniku Vlade RS Alenu Šeraniću postavio je opozicioni poslanik u Narodnoj skupštini RS Nebojša Drinić, uoči rasprave o budžetu za iduću godinu.
„Fondu dječije zaštite RS, iz kojeg se finansiraju i roditelji njegovatelji, za 2024. godinu planirano je svega 40 miliona KM. Otprilike isti iznos već je potrošen samo na nepostojeću garažu UKC-a RS, za koju niko ne zna hoće li i kada vaskrsnuti, i koliko će miliona progutati u međuvremenu. U takvom ambijentu, najblaže rečeno, nepristojno je da štedimo na djeci s poteškoćama u razvoju.“ – rekao je Drinić.
U ime izvršne vlasti Šeranić je pokušao objasniti da nikome sada nisu oduzeta prava, već da su ranije nezakonito dodjeljivana, ne precizirajući hoće li, u tom slučaju, neko biti sankcionisan.
„Problem je nastao u centrima za socijalni rad, tačnije u prvostepenim komisijama koje nisu u skladu sa zakonom donosile rješenja. Svakako, uvijek postoji mogućnost da mijenjamo zakon. Nije ni to sporno. – rekao je Šeranić.
Ipak, roditelji njegovatelji nisu obuhvaćeni izmjenama i dopunama Zakona o dječijoj zaštiti RS, koje su na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine RS koja je u toku.
„Sve komisije rade prema instrukcijama, tačnije pravilnicima ministra zdravlja i socijalne zaštite“ – podsjetio je na društvenim mrežama Dragoslav Šinik, otac djeteta s poteškoćama u razvoju i najglasniji borac za prava ove populacije. Uslijedio je, kaže, poziv iz Vlade RS za sastanak, ali nakon okončanja sjednice Narodne skupštine RS.
Šarići s početka priče, Šinik i ostali roditelji koji dijele istu ili sličnu sudbinu, s nestrpljenjem čekaju reakciju nadležnih, uz naglašeno podsjećanje da njihova djeca, kako kažu, moraju biti 24 časa zatvorena u kuću, ukoliko žele makar i simboličnu finansijsku podršku države.