Nakon niza odlazaka ključnih funkcionera i poslanika, DEMOS je zvanično ostao bez svog posljednjeg predstavnika u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Ovim potezom nastavljen je ozbiljan trend osipanja stranke koja je nakon Opštih izbora 2022. godine imala pet poslaničkih mandata.
Posljednji udarac klubu DEMOS-a zadao je Siniša Mijatović, koji je zvanično pristupio Socijalističkoj partiji Srpske (SPS). Ovim pojačanjem, partija Gorana Selaka uspjela je da formira samostalni poslanički klub u domaćem parlamentu sa ukupno četiri poslanika.
Predsjednik SPS-a Goran Selak poručio je da je ovaj prelazak potvrda da sve veći broj odgovornih i ostvarenih ljudi prepoznaje ovu stranku kao snagu koja dosljedno štiti interese Republike Srpske, srpskog naroda i svih njenih građana.
Komentarišući svoju odluku, Siniša Mijatović je istakao da je u politici koju vodi Selak prepoznao ključne vrijednosti koje su temelj svakog zdravog društva – porodicu, pravdu i ponos. Iz SPS-a dodaju da nastavljaju rasti kao nacionalno odgovorna politička organizacija koja okuplja ljude spremne da doprinesu boljoj budućnosti Srpske.
Podsjećamo, Mijatović je ostao kao posljednji zaštitnik boja DEMOS-a u NSRS nakon što je ovu stranku u martu ove godine napustila i Spomenka Stevanović, dugogodišnja bliska saradnica lidera stranke Nedeljka Čubrilovića.
Ipak, kriza je počela znatno ranije. U januaru ove godine stranku je napustio i Čedomir Stojanović, čime je DEMOS izgubio svog jedinog poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Prije njega, DEMOS su napustila još tri poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kao i brojni lokalni odbornici i visoki stranački funkcioneri, čime je ova partija doživjela potpuni politički debakl na republičkom nivou.
