18.7 C
Banja Luka
Nedjelja, 8 Septembra, 2024
HomeBANJALUKABrojni izazovi “Eko toplane”: Stare cijevi hlade radijatore

Brojni izazovi “Eko toplane”: Stare cijevi hlade radijatore

“Eko toplane” suočavaju se sa brojim izazovima od početka poslovanja, a najveći problem je dotrajala distributivna mreža i dok god se ne pristupi sistemskom rješavanju ovog problema, iz sezone u sezonu biće sve teže uspostavljati urednu isporuku toplotne energije.

Rekli su ovo za “Glas Srpske” iz “Eko toplana” ističući da će biti teško isporučivati toplotnu energiju u kontinuitetu i sprečavati kvarove na toplovodu.

– Mreža je stara više od pola vijeka i veliki dio cijevi od postavljanja nije mijenjan, saniran ni rekonstruisan. Zbog dotrajalosti suočeni smo sa velikim gubicima na mreži – rekli su iz “Eko toplana”.

U posljednjih nekoliko sezona, od 2018. do 2023. godine, kako su naveli, zabilježeni su konstantni gubici zagrijane vode iz distributivne mreže, a u sezoni 2023/24. ovaj trend je izuzetno negativan.

– Razlog tome je malo ulaganja u postojeće cjevovode koji su dotrajali, kako primarni (vrelovodni), tako i sekundarni (toplovodni) – naveli su iz banjalučke toplane.

Dodaju da su tokom sezone imali višednevne prekide u isporuci toplotne energije, jer pojedine dijelove cjevovoda nije bilo moguće lokalno sanirati, već su mijenjane desetine metara, pa često i više od stotinu metara trase u kompletu.

– Važno je napomenuti da, osim što je ovakva vrsta posla predviđena da se radi van sezone grijanja i vrlo je zahtjevna, ona je takođe i izuzetno skupa, a u rješavanju po hitnom postupku često je i skuplja. U prosjeku jedan dužni metar trase cjevovoda košta od 1.000 do 1.500 KM, zavisno od terena i prečnika cjevovoda – istakli su iz ovog preduzeća i dodali da je tokom sezone grijanja 2023/2024. godine zamijenjeno više od 1.500 metara trase cjevovoda, izrazito kritičnog stanja.

I pored ogromnog broja intervencija, odnosno više od 120 većih intervencija za 120 grijnih dana, naveli su iz “Eko toplana”, radi se svaki dan u sedmici bez izuzetka. Istakli su da dnevni gubici vode od 1.000 metara kubnih, koji ove godine nikako ne bilježe pad, znače ujedno i finansijski gubitak od oko 5.000 do 5.500 maraka dnevno.

– U ove gubitke nisu uključeni toplotni gubici usljed slabe izolacije cjevovoda. U prosjeku, da bi se sistem u narednim godinama mogao rekonstruisati po prioritetima i održati u funkciji bez značajnih posljedica, potrebno je svake sezone remonta na distributivnoj mreži zamijeniti od 2.000 do 2.500 metara trase cjevovoda raznih prečnika, što je investiranje oko tri miliona KM – istakli su iz “Eko toplana”.

S druge strane, značajno poskupljenje glavnih energenata, električne energije i drvnog sortimenta, predstavlja ogroman problem za poslovanje.

– Bez intervencije nadležnih u tekućoj godini nećemo biti u mogućnosti da poslujemo pozitivno, niti da se pripremimo za sljedeću grijnu sezonu – naveli su iz ovog preduzeća i dodali da rast minimalca “Eko toplane” mogu da saniraju iz sopstvenih resursa.

– Ono što nam predstavlja problem i što nećemo moći prebroditi sami bez učešća nadležnih jeste veliki rast cijena osnovnih energenata, struje i drvnog sortimenta – istakli su iz “Eko toplana”.

Poslovanje

Za “Eko toplane” prošla godina bila je najizazovnija imajući u vidu najveće turbulencije cijena energenata na tržištu otkad ovo privredno društvo posluje.

– Prošlu godinu uspjeli smo završiti pozitivnim poslovanjem, djelimično zahvaljujući povećanju cijena grijanja s jedne i subvenciji grada Banjaluka s druge strane – istakli su iz “Eko toplana”.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Banja Luka
clear sky
18.7 ° C
18.7 °
18.7 °
66 %
2.2kmh
6 %
ned
35 °
pon
24 °
uto
24 °
sri
25 °
čet
26 °

Posljednje