Dvadeset i pet godina radim okružena djecom, najprije kao profesor u srednjoj školi, a zatim kao dječiji bibliotekar i koordinator Dječije biblioteke. Organizujemo radionice, programe i sadržaje, pravimo predstave. Kao pisac često gostujem u vrtićima, školama, bibliotekama i na festivalima. Sve ovo me duboko profilisalo i razvilo kao književnicu, bibliotekarku i savjetnicu. Svi moji poslovi se nadopunjuju, prepliću i radim ih sa ljubavlju.
Ovako počinje svoju priču za Banjaluka uživo Aleksandra Čvorović, bibliotekar i pisac književnosti za djecu koja svojim knjigama I posvećenim radom umnogome doprinosi bogaćenju književnog I kulturnog života Banjaluke.
U intervjuu za Banja Luka uživo, sa Aleksandrom Čvorović razgovarali smo o njenim nadahnućima, važnosti čitanja, te o tome kako njene pjesme pomažu djeci da istraže vlastite snove i maštarije.
BL UŽIVO: Nedavno ste objavili svoju novu knjigu “Zvjezdana i vukodlak”? Šta vas je inspirisalo da napišete upravo ovu priču, i kako se ona razlikuje ili nadopunjuje u odnosu na prethodna djela koja ste objavili?
ČVOROVIĆEVA: Knjiga “Zvjezdana i vukodlak” je nastajala u periodu od dvadeset godina, no konačno uobličenje se dogodilo prije dvije godine kada sam se borila sa kancerom. Našla sam se u situaciji bliskoj smrti, brinula sam, ukoliko umrem, ko će tješiti i usmjeravati moje dvije ćerke, koje su tada imale 10 i 14 godina. Razmišljala sam o tome kako možda neću imati priliku da dočekam unuke. Imala sam šest fantastičnih priča koje se odigravaju u istom gradu, odlučila sam da završim tu knjigu i ostavim je kao legat mojim potomcima. Željela sam da u nju ulijem svu mudrost, ljubav i dobrotu koju za njih nosim u srcu, da ih moje price tješe pred spavanje i usmjeravaju kroz život. Hvala Bogu, još sam tu i sada je to knjiga za svu našu djecu. Pozadinska priča koju ste upravo čuli, čini ovu knjigu vrlo posebnom u mom stvaralačkom opusu.
BL UŽIVO: Kako se osjećate kada posmatrate djecu kako reaguju na vaše priče i knjige? Da li njihova reakcija u vama budi neka posebna osjećanja? Kako ta interakcija sa mladom publikom utiče na vaš proces stvaranja?
ČVOROVIĆEVA: Mnogo volim djecu, u njima nalazim nadahnuće, i rad sa njima mi predstavlja zadovoljstvo. Volim da razgovaram sa njima, da se igramo i maštamo. Pratim šta ih zanima, osluškujem šta imaju da kažu. Uživam u njihovim komentarima na moje knjige i likove, rado odgovaram na njihova pitanja. Nastojim da svaka radionica i promocija bude događaj koji će pamtiti, da bude interaktivna i zabavna. Nekad razmišljamo o emocionalnim stanjima likova, o uzrocima i posljedicama određenih akcija, a nekad se naprosto igramo, glumimo i plešemo. Želim da plasiram književnost koja će se integrisati u njihovo djetinjstvo, sa kojom će lako moći da se povežu, koja će ih intrigirati. Bilo je raznih dirljivih situacija, kojih se rado sjećam sa knjigama “Ukrala me Šumbaba” i “Pjesmojed”, za sada koliko vidim vlada interesovanje za “Zvjezdanu i vukodlaka” , no ta knjiga tek treba da zaživi i nađe svoj put do njihovih srca.
BL UŽIVO: Kao pjesnikinja, kakvu ulogu mislite da čitanje i pisanje igraju u razvoju dece? Koje prednosti vidite kada djeca imaju priliku da istražuju svijet književnosti, i kako to može uticati na njihov kreativni izraz i emocionalni razvoj?
ČVOROVIĆEVA: Kao pjesnikinja, vjerujem da čitanje i pisanje igraju ključnu ulogu u razvoju djece. Književnost otvara mogućnost da razvijaju kreativnost, izražavaju svoje misli i osjećaje, te razumiju svijet oko sebe. Kroz knjige djeca upoznaju različite kulture, likove i situacije, što im pomaže da razvijaju empatiju i bolje razumiju druge ljude. Čitanje im omogućava da prošire svoj vokabular, poboljšaju jezičke vještine i otvore um za nove ideje, dok pisanje daje priliku da te ideje prenesu u riječi i stvaraju vlastite svjetove, a ujedno razvijaju emocionalnu inteligenciju. Zaključak bi bio da pisanje i čitanje omogućavaju djeci da postanu aktivni učesnici u izgradnji svog identiteta, što je temelj za izgradnju samopouzdanja i emocionalne stabilnosti.
BL UŽIVO: Po vašem mišljenju, koliko se naš gradski literarni pejsaž razvija i koje mogućnosti vidite za budućnost?
ČVOROVIĆEVA: Ako govorimo o književnosti za djecu, ima mnogo prostora za razvoj. Nedostaju nam dobri izdavaču kniiga za djecu, koji će na jedan ozbiljan i visoko profesionalan način pristupati ovom poslu. Nemamo mnogo pisaca za djecu, svega nekoliko njih radi to na jednom kvalitetnom i posvećenom nivou. Treba prevazići zastarjele obrasce pisanja i pristupa djeci, te osluškivati njihove potrebe i interesovanja. Moraju se pratiti savremeni svjetski trendovi u toj oblasti. Trebalo bi više raditi na prevođenju naših autora na druge jezike. Što se tiče književnosti za odrasle, tu imamo značajnih pomaka i sviđa mi se kako se stvari razvijaju na tom polju.
BL UŽIVO: Koje ključne poruke ili teme želite prenijeti kroz svoju novu knjigu “Zvjezdana i vukodlak”? Postoje li specifične vrijednosti ili životne lekcije koje bi voljeli da djeca usvoje iz ove knjige?
ČVOROVIĆEVA: “Zvjezdana i vukodlak” je knjiga o prihvatanju onih koji su drugačiji, svi glavni likovi su na neki način obilježeni bilo da su: nepoznatog porijekla, izuzetno ružni, pretvaraju se u vukodlaka ili mjenjolika, skloni zaljubljivanju u nedostupna bića, ili progonjeni od ljudi. Fantastika ima tu divnu moć da preoblikuje stvari, tako da su vukodlak ili mjenjolik samo način da simbolično predstavimo čovjeka koji je obilježen recimo mentalnim oboljenjem, teškom nesrećom ili bolešću. Moja glavna ideja je da prenesem mudre pouke o životu, zatim da izazovem empatiju i duboko emocionalne reakcije, da dotaknem svaku dušu ljepotom, ali i da pružim utjehu.
Razgovarala: Neda Gavrić