Volonteri azila na Manjači već tri subote organizuju okupljanja kod “megafona” u centru grada kako bi skrenuli pažnju na alarmantne probleme sa kojima se suočavaju, poput nedostatka hrane i kućica za pse.
Ističu da ovaj problem postaje sve veći sa dolaskom hladnih dana, a broj pasa premašuje kapacitete azila. Uz sve to, kako naglašavaju volonteri, nadležni ne reaguju na njihov vapaj za pomoć pa su prepušteni sami sebi. Jedna od volonterki ovog azila Mila Šarić istakla je kako volonteri trenutno sve rade u azilu, dok Gradska uprava, na čiju inicijativu je i otvoren, ne daje nikakva finansijska sredstva pomoći.
– Oni se ponašaju kao da mi ne postojimo i izgleda da su digli ruke od nas. Iz tog razloga se okupljamo kod “megafona”, izaći ćemo i ove subote kako bismo pokušali da ih dozovemo i skrenemo pažnju na pretešku situaciju. Ovdje psi umiru od gladi, bez veterinara i liječenja – kazala je Šarićeva.
Dodala je da su volonteri tek “flaster” na problemu, jer se svim silama trude da pomognu ugroženim životinjama.
– Pomogao nam je Centar za razvoj poljoprivrede i sela, dali su nam slamu i stare kućice koje su imali. Često nam izađu u susret za alat i slične potrepštine – kaže ona i dodaje da je, ipak, sav posao na plećima volontera.
Prema riječima Šarićeve, Gradska uprava je tek nedavno raspisala tender kako bi zaposlili jednog veterinara, što će, kako ističe, uz svu papirologiju vjerovatno biti kroz dva mjeseca.
– Skupljamo i sredstva za veterinarske ambulante, gdje smo ostavili brojeve njihovih računa da im se direktno uplaćuje novac za liječenje pasa iz azila. Ne želimo da se dovodi u pitanje gdje završe donacije koju dođu u naše ruke, već sve radimo na ovaj način – pojasnila je Šarićeva i dodala da veterinarske usluge volonteri plaćaju i iz svojih džepova.
Ističe kako se već četiri godine sastaju sa nadležnima i dobijaju razna obećanja, da bi ih na kraju opet ostavili na cjedilu.
– Volonteri od svog novca moraju graditi infrastrukturu azila kako bi psi bar malo živjeli normalnim životom. Trenutno tamo gradimo ispust za pse kako bi iz objekta mogli izaći napolje – kazala je ona.
Ova humanitarka naglašava da je trenutna situacija alarmantna.
– Neizvjesno je da li će jadne životinje preživjeti do proljeća – kazala je.
Prema riječima Šarićeve, trenutno u azilu boravi 130 pasa, a mnogo je veća ulaznost pasa od broja onih udomljenih, te volonteri najčešće pse vode kućama.
Od nadležnih iz grada juče nismo uspjeli dobiti odgovor da li planiraju učiniti nešto kako bi poboljšali uslove u azilu i spriječili crni scenario.
“Doniraj kućicu”
Mila Šarić je istakla da je trenutno primarna hrana za štence, poput manjih granula, kao i kućice za pse.
– Pokrenuli smo akciju “Doniraj kućicu” i do sada smo dobili 15 kućica, a potrebno je najmanje 30. Svi zainteresovani, ukoliko ne mogu sami donijeti, mogu nam se javiti na “Fejsbuk” stranicu, jer smo obezbijedili prevoznika koji će ići na adrese i dovesti kućice na Manjaču – pojasnila je ona.
Kako dodaje, u subotu u 17 časova će se opet okupiti kod “megafona”, te mole sve dobre ljude da donesu hranu za pse kako bi im obezbijedili opstanak.
– Svojom donacijom pomoći ćete da ovi gladni psi izdrže i dožive bolje uslove života dok čekaju svoj trajni dom – kazala je Šarićeva za Glas Srpske