HomeBANJALUKAGrad nastavlja kampanju „Banjaluka pruža više“: Slijede nove mjere za porodice i...

Grad nastavlja kampanju „Banjaluka pruža više“: Slijede nove mjere za porodice i studente

Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je da ova gradska administracija nastavlja da realizuje ono što je najavljeno građanima, istakavši da je u okviru ovogodišnje kampanje „Banjaluka pruža više“ najavljen paket od šest novih mjera podrške.

-Do sada se pokazalo da uspijevamo svaku našu riječ da sprovedemo u djelo. Važno je reći da smo u okviru kampanje „Banjaluka pruža više“ u aprilu najavili set od šest mjera, od kojih smo dvije već uspješno realizovali – rekao je gradonačelnik.

Kako je naveo, prošlog mjeseca Grad je povećao izdvajanja za maturske proslave i svakom maturantu doznačeno je 25 odsto više sredstava nego ranije, odnosno po 100 KM umjesto 80 KM.

-Zatim smo 2. juna najavili povećanje pojedinačne podrške za proces vantjelesne oplodnje za 1.000 KM. Svaka majka koja se prijavila za ovu podršku dobiće 5.000 KM umjesto 4.000 KM. Inače, do sada smo podržali svaki zahtjev koji su naši građani podnijeli za sufinansiranje vantjelesne oplodnje, sada povećali taj iznos i nastavićemo u tom pravcu kako bismo pružili maksimalnu podršku roditeljstvu – kazao je gradonačelnik.

Najavio je da će već narednog mjeseca – u julu biti realizovana još jedna nova mjera – podrška za studente koji upisuju prvu godinu fakulteta.

-Određen broj najbolje rangiranih studenata na 17 različitih fakulteta dobiće podršku u iznosu od 200 KM za srećan početak novog životnog poglavlja – rekao je on.

Gradonačelnik je najavio i da će od avgusta subvencije za boravak djece u privatnim vrtićima biti povećane sa 150 na 200 KM.

-Cilj je da u narednom periodu izjednačimo cijene troškova boravka djece u privatnim i javnim vrtićima – istakao je gradonačelnik.

Dodao je da će u septembru svi roditelji čija djeca polaze u prvi razred osnovne škole dobiti novčanu podršku, dok će stipendije za srednjoškolce i studente biti povećane za 50 odsto.

-Ukupan godišnji iznos za stipendije biće povećan sa 1,8 na 2,6 miliona KM. Ovo nisu bile mjere koje su građani tražili od nas, već naša odluka da im dodatno pomognemo zbog inflacije i povećanih troškova života – naglasio je gradonačelnik.

Govoreći o unapređenju uslova u školama, rekao je da će od 15. avgusta početi postavljanje polica za udžbenike kako djeca ne bi svakodnevno nosila teške školske torbe, kao i ormarića za odlaganje mobilnih telefona.

-Za sada nemamo prijavljenih škola za đačke uniforme jer se, nažalost, politika ponovo umiješala. Savjeti roditelja iskazuju interesovanje, ali uprave škola to ne prihvataju – rekao je gradonačelnik.

Istakao je da Banjaluka trenutno realizuje ukupno 37 različitih mjera podrške građanima, po čemu je, kako je naveo, jedinstvena, te da su istovremeno otvorena brojna gradilišta širom grada.

Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac poručila je da su sve aktivnosti Gradske uprave usmjerene ka podršci porodici i unapređenju demografske slike.

-Banjaluka je porodica i svako djelovanje ove gradske administracije usmjereno je upravo ka tome. Posebno smo mnogo radili na demografskim mjerama i uveli brojne oblike podrške porodicama – rekla je Savić-Banjac.

Istakla je da su posebno unaprijeđeni uslovi za ostvarivanje prava na podršku za vantjelesnu oplodnju.

Podsjetila je i da je Banjaluka prva započela finansiranje senzora za mjerenje šećera u krvi za osobe starije od 18 godina.

-Sve ove mjere imaju jedan zajednički cilj – da unaprijedimo demografsku sliku, koja trenutno nije zadovoljavajuća, i da pružimo veću podršku porodicama i zdravom društvu – zaključila je Savić-Banjac.

RELATED ARTICLES
Banja Luka
clear sky
32.6 ° C
32.6 °
32.6 °
32 %
3.2kmh
0 %
pet
33 °
sub
35 °
ned
37 °
pon
37 °
uto
38 °

Posljednje