Nerijetko se dešava da prilikom saobraćajnih nezgoda dođe do oštećenja i saobraćajnih znakova, semafora i druge signalizacije, a dijelovi automobila poput branika i druge plastike takođe ostaju na mjestu nezgode.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova provjerili smo ko je zadužen za obnavljanje saobraćajne signalizacije i uklanjanje vozila ili njihovih dijelova.
Iz ovog ministarstva su za banjaluka.com rekli da je su za obnavljanje saobraćajne signalizacije zadužena nadležna javna preduzeća i odjeljenja na području grada ili opštine.
“Za obnavljanje oštećenih saobraćajnih znakova, semafora i druge signalizacije prilikom saobraćajnih nezgoda u Republici Srpskoj na auto–putevima i regionalnim magistralnim putevima zadužena su javna preduzeća nadležna za to, a na području grada ili opštine nadležna odjeljenja u gradskim upravama ili opštinama”, kazali su u MUP-u.
Ko uklanja dijelove automobila?
Što se tiče uklanjanja vozila i njihovih dijelova, poput branika i plastike, navode da je to propisano je članom 161. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH.
Prema navedenom članu Zakona u prvom stavu je propisano da ako je vozilo zbog saobraćajne nezgode ili neispravnosti onesposobljeno za daljnje kretanje na putu, vozač ili vlasnik, odnosno korisnik vozila dužan je da vozilo, teret, stvari ili drugi rasuti materijal odmah ukloni s kolovoza.
Takođe, navodi se da ako vozač ili vlasnik, odnosno korisnik vozila nije u stanju da postupi prema stavu (1) ovog člana, ovlašćeno lice koje se zatekne na mjestu nezgode ili neispravnosti vozila zatražiće od nadležne organizacije koja upravlja putevima ili druge ovlašćene organizacije da na bezbjedno mjesto ukloni vozilo, teret, stvari ili drugi rasuti materijal s kolovoza.
Treći i četvrti stav člana 161. glase:
- Organizacija za održavanje puteva ili druga ovlašćena organizacija za održavanje puta dužna je da na zahtjev ovlašćenog lica hitno preduzme sve potrebne mjere radi uklanjanja i čuvanja vozila s teretom, stvari ili drugog rasutog materijala s kolovoza i obezbijedi prohodnost puta.
- Ako nadležna organizacija koja upravlja putevima ili druga ovlašćena organizacija ne postupi prema odredbi stava (2) ovog člana, ovlašćeno službeno lice preduzeće druge mjere da se omogući normalno odvijanje saobraćaja.
Primjer
Nedavno je u naselju Starčevica, na raskrsnici ulice Dr Vojislava Đede Kecmanovića i Bulevara vojvode Stepe Stepanovića došlo do saobraćajne nezgode prilikom je je oštećen znak, a na istom mjestu su i rasuti dijelovi plastike od automobila.
Prema riječima mještana iz ovog dijela grada, plastika od automobila je uklonjena, ali znak još uvijek nije obnovljen i ispravljen.
Podsjećamo, ovo je veoma prometna saobraćajnica, te se zbog toga uskoro očekuje i reakcija nadležnih.
Povećan broj saobraćajnih nezgoda
Prema podacima Policijske uprave Banjaluka tokom 2024. godine evidentirano je 5.114 saobraćajnih nezgoda.
”U 2024. godini evidentirano je 5.114 saobraćajnih nezgoda, što je za 5,3 odsto više nego lani. Povećanje se najviše odnosi na nezgode sa materijalnom štetom, te sa lakše povrijeđenim osobama”, kazali su ranije iz PU Banjaluka, prenosi Banjaluka.com