Problem divljih deponija sve više je prisutan u najvećem gradu Srpske, a gotovo svako naselje ima nekoliko lokacija na kojima nesavjesni pojedinci nepropisno odlažu kućni i kabasti otpad.
Istakao je ovo direktor banjalučke “Čistoće” Aleksandar Bajić navodeći da građani na tim mjestima najčešće odlažu odbačeni i polomljeni namještaj, stare i pokvarene frižidere, šporete, televizore i otpad od građevinskih radova.
– Ne možemo nikada utvrditi koliko je divljih deponija jer, uprkos činjenici da svakodnevno odvozimo smeće, nažalost, nesavjesni pojedinci su uporniji u svojim nedjelima. Mi to prijavimo komunalnoj policiji, jer je naša uloga samo da vršimo odvoz, a komunalci to sankcionišu – pojasnio je Bajić.
Prema njegovim riječima, pokušali su ovakve probleme da riješe otvaranjem reciklažnog dvorišta kod bivše “Mljekare”, ali, kako kaže, nije urodilo plodom.
– Bilo je tu dosta krupnog, kabastog otpada, ali i pored toga su se stvarale deponije po gradu. Trenutno je reciklažno dvorište zatvoreno, a da li će biti otvoreno na proljeće, zavisi od investitora, jer zemljište na kojem se nalazi nije gradsko – naveo je Bajić.
Kako je naveo, umjesto da se ugledamo na sve veće gradove koji su uređeni, mi sami sebi stvaramo ružnu sliku okruženja.
– Treba da se pooštre kazne za nepropisno odlaganje otpada, jer je to jedini način da naš narod počne da shvata ozbiljnost situacije – zaključio je Bajić.
Iz Gradske uprave su istakli da su nadležne službe sanirale još jednu divlju deponiju, ovaj put u naselju Lazarevo, u ulici Knjaza Miloša.
Na mjestu gdje je nastala divlja deponija, kako su istakli, zasađene su sadnice kako bi bili spriječeni nesavjesni pojedinci da nepropisno odlažu otpad.
– Zbog sve učestalijeg bacanja smeća na mjesta koja nisu predviđena za to, pojačane su kontrole i izdavanje prekršajnih naloga. Tako su nadležni organi tokom kontrola zatekli dva lica kojima su izdati prekršajni nalozi i novčana kazna od 1.000 KM – saopštili su iz Gradske uprave.
Dodali su da će kontrole uslijediti i na svim lokacijama u gradu gdje se najčešće nepropisno odlaže otpad, te apelovali na sugrađane da smeće ne odlažu na mjesta koja nisu za to predviđena i da zajedno čuvamo naše šume, životnu sredinu, naselja i grad, piše Glas Srpske.
Banjalučanka Milena Janković istakla je da izgled ovako lijepog grada ne bi trebalo da narušavaju prizori gomila smeća gdje im mjesto nije.
– Jako se tužno osjećam kada prođem ulicom i ugledam gomile limenki, kese pune smeća i polomljeni namještaj, umjesto da tu budu, recimo, cvijeće i drveće. Uvijek odlažem otpad u kontejner, a ukoliko ga u blizini nema, nosim ga sa sobom dok ne naiđem na mjesto za odlaganje. Smatram da u narodu koji to radi postoji određena doza bezobrazluka i nesavjesnosti, te da ih dobro treba kazniti da bi se dozvali pameti – kazala je Jankovićeva.
Nedostatak kontejnera
Aleksandar Bajić naveo je da ogroman problem predstavlja i nedostatak kontejnera za odlaganje otpada.
– Grad kupuje kontejnere, a osim podzemnih, u posljednje vrijeme nisu nabavljani novi. Veliki je nedostatak komunalnih posuda pa građani to koriste da bace smeće pored njih, što opet predstavlja poteškoću našim ekipama – izjavio je Bajić.