Banjalučki “Vodovod” saopštio je da inspekcijskim nadzorom nisu utvrđene bilo kakave nepravilnosti kada je riječ o kvalitetu vode za piće, te da voda iz infiltracionih taložnica ne može ugroziti zdravlje potrošača jer se ona ne pije.
“Infiltracione taložnice na infiltracionim poljima su sastavni dio bunarskog sistema koji je u funkciji od 1941. godine. Riječ je o sirovoj vodi rijeke Vrbas kojom se pune taložnice za vještačko obogaćivanje tla vodom – kvašenje, da ne bi dolazilo do presušivanja bunara”, navodi se u saopštenju.
S obzirom na to da je riječ o sirovoj površinskoj vodi, pojava fitoplanktona i zooplanktona, viših i nižih biljnih i životinjskih vrsta je sasvim normalna i prirodna, dodaju iz “Vodovoda”.
“Ne radi se o vodi za piće, niti u fazi u procesu prečišćavanja vode. Voda iz infiltracionih taložnica se ne pije i kao takva ne može ugroziti zdravlje potrošača”, ističe se u saopštenju.
Iz “Vodovoda” dodaju da se čišćenje infiltracionih taložnica nikad ne radi u periodu velikih vrućina i enormne potrošnje vode, nego se to radi po planu i prema ISO-standardima.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da je prilikom inspekcije infiltracionih bazena banjalučkog “Vodovoda” utvrđeno da su ovi bazeni zapušteni i da su prisutne alge.
On je dodao da je resorno ministarstvo juče primilo izvještaj glavnog inspektora za hranu, te da dostavljene informacije prikazuju prilično zapušteno stanje infiltracionih bazena, prisustvo algi i otpada.