Ove godine banjalučka Vatrogasno-spasilačka brigada imala je dvije intervencije zbog kućanskih uređaja.
Kazali su ovo iz Odsjeka za poslove civilne zaštite i Profesionalne teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice za “Nezavisne novine” te dodali da je ove godine došlo do jednog zapaljenja sušilice za veš i jednog mašine za pranje suđa, što je duplo više u odnosu na prošlu godinu.
-Najčešći razlozi nastanka požara ove vrste su: starost uređaja, neredovno servisiranje ili neadekvatne elektroinstalacije i drugo -kazali su oni, te dodali da štetu i uzroke požara utvrđuje nadležno odjeljenje za PPZ MUP-a Republike Srpske.
-Osnovno što građani treba da urade u ovakvim slučajevima jeste da isključe električnu energiju, odnosno napajanje uređaja, pokušaju sami ugasiti nastali požar, istovremeno pozivajući lokalnu vatrogasnu jedinicu – objasnili su oni.
Upozoravaju da su svi uređaji u kući ili stanu lošeg kvaliteta, neredovnog servisiranja, neadekvatnih elektroinstalacija i nepravilnog rukovanja podložni nastanku požara.
Kako objašnjavaju serviseri, popravku ili servis veš-mašine ili drugih kućanskih aparata treba raditi uvijek kada primijetimo da nešto nije u redu i da se veš-mašina ne ponaša kao kada smo je kupili.
-Kvarova može biti bezbroj. Na primjer, može da se desi da mašina neće da povuče omekšivač, ili da neće da radi centrifuga, centrifuga može da bude bučna i da se bubanj izuzetno jako čuje, mašina može i da se pomjera i skače, da ne ispira veš, a sve to ne treba da se zanemaruje, već da se pozove majstor kako bi se svi kvarovi otklonili – objasnili su oni, te dodali da je ista situacija i sa ostalim kućanskim aparatima.
Prema riječima jednr Banjalučanke koja je nedavno servisirala mašinu, uspaničila se kada su u ovom kućanskom aparatu pronašli dvije krpe koje su se zaglavile, ali i ekser.
-Mašina se ponašala drugačije nego obično, nije centrifugirala i duže je prala veš, a kada sam pozvala majstora on je pronašao zaglavljenu krpu i ekser – kazala je ona.